Sağlık

Mavi dil hastalığı yüzünden 2 mahalle karantinaya alındı! Son dakika açıklaması geldi!

Ülkemizde uzun bir süredir etkisini gösteren koronavirüs salgını sonrasında birtakım hastalıklar herkesi tedirgin etmeye başladı. Konuyla ilgili Adana’nın Yumurtalık ilçesinde 2 mahalle mavi dil hastalığı sebebi ile karantinaya alındı. Bunun üzerine herkes mavi dil hastalığı bulaşıcı mı? Mavi dil hastalığı insandan insana geçer mi? Sorularının cevabını araştırmaya başladı.

Adana Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse tarafından açıklama geldi. Başkan Köse, yaptığı açıklamasında, “Paniğe gerek yok. Hastalıkta yayılma eğilimi görünmüyor. Ayrıca mavi dil asla insanlara bulaşmıyor” dedi.

TEDBİRLER ALINIYOR

Geçtiğimiz günler de 2 mahalle mavi dil hastalığı sebebiyle karantina altına alınmıştı. Bu kapsamda hayvanların giriş çıkışı bir süreliğine yasaklanmıştı. Daha sonra ise kentte toplamda 5 yerleşim yerinde aynı hastalığın baş gösterdiği belirtildi. Başkan Nihat Köse’de duruma ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Köse, yaptığı açıklamasında “Fakat gerekli müdahaleler yapılırsa ölüm oranı yüksek olmuyor. Hastalık, kuzuları daha çok etkiliyor. Sığır, keçi ve koyunların hastalığı atlatması daha kolay oluyor. Halkımız mutlaka hayvanlarını aşılatmalı. Zaten il müdürlüğünün bu konuda aldığı tedbirler var. Hastalık çıkan bölgelere hayvan giriş çıkışı yasaklanıyor, bölgelerde dezenfekte işlemleri ve kontroller yapılıyor” ifadesini kullandı.

HASTALIĞIN BELİRTİLERİ

Hastalığa ilişkin belirtileri sıralayan uzman isim şunları söyledi:

“Bir süre sonra dudak emme, boyunda eğilme, dilin morarması, ateş, yavrunun doğmadan ölmesi ya da kuzuların anomali hastalığıyla doğmasına sebep olabiliyor. Fakat bunların dışında üstüne basarak söylüyorum; Paniğe gerek yok. Hastalıkta yayılma eğilimi görünmüyor. Ayrıca mavi dil, asla insanlara bulaşmıyor. Kurallara dikkat edildikten sonra hastalıkla başa çıkılabilir. Spesifik bir tedavisi olmasa da aşılama ve koruma önemlidir. Hayvanların bağışıklığını güçlendirici ilaçlar kullanılabilir. İhbarı mecbur bir hastalıktır. Diğer bölgelere yayılmaması adına bu işlem uygulanır. Bir de sinekle mücadele bu hastalığa karşı önemli bir hamledir”