Ekonomi

Uçan Arabalar Artık Hayal Değil! Renault Yeni Aracı Heyecanlandırdı!

Bugüne kadar sadece bilim kurgu filmlerinde izlediğimiz ve hayaller kurduğumuz uçan arabalar artık gerçeğe o kadar da uzak değil. Renault piyasaya sürdüğü her model aracıyla dikkatleri üzerinde toplamaya devam ederken son olarak yayınladığı araç heyecan uyandırdı. Uçan arabaların artık hayal olmadığını kanıtlayan marka, klasikleşmiş modeli Renault 4L‘nin uçan araç versiyonunu tanıttı. İşte detaylar…

Renault Air4

Renault 4L, şirketin en başarılı modelleri arasında. 1961 yılında 1992 yılına kadar yaklaşık 8 milyondan fazla üretilmiş. Şirket, bu efsane otomobilin 60. yılının anısına Renault Air4 konsepti tanıttı. Bu araç normal bir aracın aksine bir quadcopter. Yani uçan bir araba. Şirket yaptığı açıklamada Renault Air4 ile ilgili şöyle bahsediyor: “Air4, trafiğin birleştiği, hayatların durma noktasına geldiği ve üzerimizdeki dünyanın engellenmediği gerçeğinden doğan bir bağımsızlık ve özgürlük sembolüdür.”. Aracın tasarımı orijinalinden yola çıkılarak yapılmış. Bizleri daha yumuşak hatlar karşılıyor. Bunun yanında aracın gövdesi karbon fiberden üretilmiş.

Şirket, araçta 90.000 mAh boyutunda bir batarya kullanacak. Araç yatayda maksimum 58 mil (93,6 km/h) hıza ulaşabilecek. Bunun yanında uçan otomobil Maksimum 700 metre yüksekliği çıkacak. Aracı kullanmanız için pilot lisansına ihtiyacınız olacak.

Renault Air4 konseptin seri üretime geçip geçmeyeceği ise henüz belli değil. Fakat büyük ihtimalle araç seri üretime geçmeyecek. Renault, aracı 29 Kasım’dan yıl sonuna kadar Fransa’nın Paris kentinde Champs Elysées’deki Atelier Renault’da sergileyecek. Bu araçla birlikte Renault 4L’nin önemli modelleri de sergilenecek. Ardından sırasıyla Miami, Florida, New York ve Makao’da karşımıza çıkacak.