Gündem

Covid-19 Endişesi Bitmiyor! En Tehlikeli Denilen Yeni Adıyla Omicron Varyantı Belirtileri Açıklandı!

Koronavirüs  endişesi tüm dünyada artmaya devam ediyor. Dünyanın bir çok yerinde varyantların mutasyonlu hallerinin ortaya çıkması vatandaşı endişelendirmeye devam ederken, son olarak yapılan açıklamada en tehlikeli varyantın ortaya çıktığı öğrenildi. Yeni varyantın bir çok mutasyona uğraması ve koronavirüs ‘ten daha ağır seyretmesi halkı daha da endişelendirdi. Botswana’daki görülen ilk vaka 11 Kasım’da tespit edilmişti. Ülkedeki vaka sayısı 3’e yükselirken varyant, Güney Afrika Cumhuriyeti’nde 6 kişide, Hong Kong’da da Güney Afrika’yı ziyaret etmiş olan 1 kişide görüldü. İşte detaylar…

Koronavirüs’ten Daha Ağır Seyrediyor!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yapılan yazılı açıklamada,B.1.1.529 olarak isimlendirilen yeni mutasyonunun adını değiştirerek, “Omicron” ismini verdiğini duyurdu. Bu mutasyonun diğer varyantlara göre daha bulaşıcı olduğunu belirtilen DSÖ, açıklamasında “Bu mutasyon, bazıları endişe verici olan çok sayıda mutasyona sahiptir. Ön bulgular yeni mutasyonun daha yüksek bulaşma riski taşıdığı yönünde” ifadelerine yer verdi.   Covid-19’un ortaya çıkan yeni mutasyonu olarak bilinen “Nu” varyantının belirtileri ve detayları merak konusu oldu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Nu varyantı kaynaklı artan vakalar sebebiyle Botsvana, Güney Afrika Cumhuriyeti, Mozambik, Namibya ve Zimbabve’den ülkemize tüm kara, hava, deniz ve demiryolu sınır kapılarımız yoluyla bu geceden itibaren seyahat edilmesine izin verilmeyeceğini açıkladı. “Nu” adı verilen “B.1.1.529” varyantının çivi proteininde 32 ayrı mutasyon keşfedildiği belirtildi. Omicron ismiyle de bilinen Nu varyantının belirtileri tam olarak netleşmese de koronavirüsün tüm belirtileri ile benzerlik gösterdiği ancak hastalığın daha ağır seyrettiği biliniyor.

Neden Omicron Dendi?

DSÖ varyantları tanımlamak için ‘Alfa’, ‘Beta’ ve ‘Delta’ gibi Yunan harflerini kullanıyor be bunun ‘bilimsel olmayan izleyiciler tarafından tartışılmasının daha kolay ve daha pratik olacağını’ belirtiyor. Bununla birlikte, Güney Afrika’dan gelen yeni varyantı “Omicron” olarak adlandırma kararı, DSÖ’nün Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’i kızdırmamak içi kasıtlı olarak “Xi”yi atladığı yönünde spekülasyonlara yol açtı. Bu adı almasının sebebi ise henüz açıklanmadı.