Gündem

Kuvvetli Lodos Uyarısı: Tedbirlerinizi Alın!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Marmara Bölgesi’nde rüzgârın kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esmesi bekleniyor” denildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, İstanbul’da kuvvetli lodos beklendiği yönünde uyarılarda bulundu. Meteoroloji, İstanbul için “sarı” koduyla uyarıda bulurken “Ulaşımda aksamalar, soba ve doğalgaz kaynaklı zehirlenmeler gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır” denildi.

İl Genelinde Kuvvetli Sağanak Bekleniyor

İBB Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM)’nden ise rüzgarın pazartesi gününden itibaren kuvvetinin saatte 60-90 kilometreye ulaşabileceği vurgulandı. Aynı zamanda il genelinde kuvvetli sağanak geçişlerinin beklendiği kaydedildi.

İstanbul Valiliği’nden Uyarı

İstanbul Valiliği de Meteroloji’nin değerlendirmesini paylaşarak, ” Meteoroloji’nin değerlendirmelerine göre; Marmara Bölgesi’nde rüzgârın kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esmesi bekleniyor. Ulaşımda aksamalar, soba ve doğalgaz kaynaklı zehirlenmeler gibi durumlara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır” uyarısında bulunuldu.

Meteoroloji’den 5 Günlük Hava Durumu

Turuncu kodla uyarılan kent için yetkililer de şu ifadeleri kullandı:

“Sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar ve hortum gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.”