EkonomiGündem

Türkiye nefesini tuttu Çarşamba gününü bekliyor! Asgari ücret 5 bin 200 lira gelişmesi duyurulmuştu! Hükümetten de müjdeli haber geldi

2022 yılına girmemize az bir süre kala milyonlarca asgari ücretli zam oranını büyük bir merakla bekliyor. 2022’nin ilk asgari ücret belirleme toplantısı 1 Aralık Çarşamba günü yapılacak ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin açıklamalarında asgari ücret için ilk hafta anlaşmaya varılmasını hedeflediklerini vurgulamıştı.

Enflasyon rakamları dikkate alınarak yapılan hesaplamalarla uzmanlar tarafından şimdiden rakamlar tahmin edildi. Milyonlarca kişinin beklediği asgari ücretin belirlenmesine az zaman kaldı. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşacak Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk olarak 1 Aralık’ta bir araya gelecek. Hem işçi hem de işveren tarafında farklı beklentiler olsa da ortak görüş, asgari ücretin önemli oranda artması gerektiği yönünde. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada TÜRK-İŞ ile uzlaşmaya yakın olduklarını ve bir ya da iki hafta içinde asgari ücret kararını vereceklerini bildirmişti. TÜRK-İŞ ise bu açıklamasın ardından, toplumun yüzde 90’nının kabul edeceği bir teklif gelirse kabul edeceklerini bildirmişti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN AÇIKLAMALARI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı açıklamada asgari ücrete ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Çalışanlarımızı enflasyona ezdirmemek için gereken çabayı gösteriyoruz. Asgari ücreti de benzer şekilde tespit ederek dar gelirlilerin üzerindeki yükü de hafifleteceğiz.”

5 BİN 200 LİRA İSTENDİ

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonundan (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ise asgari ücret taleplerini 5 bin 200 lira olarak belirtti. Bu kapsamda yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bütün ücretlere 1.000 TL iyileştirme yapılmalıdır! Ücretlerin asgari ücret kadar kısmı için 1.000 TL tutarında vergi ve pirim indirimi sağlanmalıdır. Bu destek Hazine tarafından karşılanmalıdır. Böylece bütün çalışanların ücretlerinde 1.000 TL iyileştirme mümkün olacaktır. Gerek yoksulluk sınırı gerek gıda fiyatları artışı ve gerekse ekonomik büyüme dikkate alındığında 2022 yılında asgari ücreti en az net 5.200 TL olmalıdır”

TÜRK İŞ’İN TALEBİ

Türk-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay ise şu açıklamayı yaptı:

“Asgari ücret önümüzdeki dönem hiç olmadığı kadar önemli. 45 senedir asgari ücreti konuşuyoruz. Bu sene 45 seneye bedel bir sene. Onun için toplumu tebessüm ettirecek, toplumu memnun edecek, bizim razı geleceğimiz bir tablo çıkarsa biz de altına imza atarız.. nşallah önümüze toplumun yüzde 90’ını memnun edecek bir rakam gelirse ‘evet’ deriz, gelmezse katılmayız. Makul bir rakamda buluşmak lazım.”

BAKAN BİLGİN’İN AÇIKLAMALARI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ise açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Enflasyon karşısında emeği koruyacak bir asgari ücret seviyesinin belirlenmesi gerektiği düşüncesiyle hareket ediyoruz. Asgari ücretin toplumu tatmin edecek, adalet duygusunu pekiştirecek bir seviyede olacağına inanıyorum. Türk-İş ile bu konuda uzlaşmaya yakınız. Amacımız Aralık ayının ilk iki haftasında görüşmeleri sonlandırmak.”