Ekonomi

Araç alacak herkese kötü haber duyuruldu!

Son dönemlerde vatandaşlar araç almak için araştırmalarını yoğunlaştırdı. Ancak başta koronavirüs salgını ve daha sonra döviz kurlarındaki hareketlilik sıfır ve ikinci el araç fiyatlarını rekor seviyelere ulaştırdı. Bu kapsamda araç alacak herkese bir kötü haber daha geldi. Yapılan açıklamada sıfır araçlara bir ayda 3. zam geldi. Artık araç ihtiyaçtan ziyade, yatırım aracına dönüşmüş oldu.

Türk Lirası tarihi bir şekilde değer kaybetmeye devam ederken, araç fiyatları da görülmemiş bir şekilde yükselmeye devam ediyor. İkinci el araç fiyatları hızlı bir şekilde yükselmeye devam ederken, sıfır araç fiyatlarına da büyük zamlar gelmeye devam ediyor.

ZAMLAR PEŞ PEŞE GELDİ

Küresel çip krizi tüm dünyayı etkisi altına almış durumda. Bazı araç modellerinin teslimat süreleri uzamışken, bazılarında teslim edilene kadar ola süreçte fiyatların artması sebebiyle zamlar yapılmaya başlandı.

Bu sebeple vatandaşların büyük bir kısmı araçları artık kullanmaktan ziyade yatırım amaçlı almaya başladı. Bayilerin sipariş listesine adını yazdıran kişiler, aldıkları fiyatın daha üstüne araçları satmaya başladı.

YÜZDE 16 ARTTI

23 Kasım tarihinde dolar kuru 13 TL’yi aşarak büyük bir rekor kırmıştı. Bunun üzerine fiyatların daha da artacağı düşünülerek ev ve araç ilaçları online satış sayfalarından çekilerek beklenmeye başlandı. Bir an önce kazanmak isteyenler ilanları yeniden güncelleyerek yüklemeye başladı.

Ülkemizde en kolay bulunan araçlardan biri olan 2020 model Renault Clio’yu 490 bin TL civarlarında ilana koyanlar bulunuyor. Fiyatların bu şekilde uçuk olmasına araç alacaklar büyük tepki gösteriyor.