GenelGündemSağlık

Hâlâ aşı olmayanlar için kritik açıklamalar: Pandeminin bitmeme nedeni…

Delta varyantının ardından Omicron varyantı nedeniyle dünya kırmızı alarma geçerken koronavirüs aşısı olmayanlar da yeniden gündeme geldi. Son olarak Türk Nöroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Akif Topçuoğlu da pandeminin bitmeme nedeni olarak aşı olmayan kişileri gösterdi.

Antalya’da bu yıl 57’ncisi düzenlenen Ulusal Nöroloji Kongresi’nin ardından düzenlenen basın toplantısında Türk Nöroloji Derneği Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Nöroloji Yoğun Bakım Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Akif Topçuoğlu da konuşma yaptı. Yaptığı konuşmada pandeminin aşı olmayanlar yüzünden bitmediğini söyleyen Prof. Dr. Topçuoğlu, “Kovid pandemisinde bitmek tükenmek bilmeyen dördüncü dalga içindeyiz. Bir azalma olmadığı gibi yükselme de olmuyor. Pandemiden çıkamamamızın nedeni aşı olmayanlardır. Lütfen aşınızı olun, maskenizi takın. Kovid beyni seviyor ama ulaşamıyor. Aralarındaki ilişki platonik, buna yorumlamak isterim.”

“Elimizde geniş bir otopsi vakası serisi var. Virüsün beynin içerisine girdiğine yönelik bir emare yok. Beyne giriyor derken beynin içinde damarlar var, beynin kendisinin içine girip orada bulunmuyor. Nöronların içinde virüs görmüyoruz. Kan damarlarında olabilir. Seviyor ama ulaşamıyor. Ağır bir hastalık ama beyne bağlanabileceği bir anahtar yok” şeklinde açıklamalarda bulundu.

İNME GEÇİRMİŞ KİŞİYİ DAHA HIZLI ÖLDÜRÜYOR

Prof. Dr. Topçuoğlu diğer yandan kovid-19’un beyne uzun dönem etkileri konusunda bilgileri olmadığını kaydederek şöyle konuştu:

“Covid-19, inme geçirmiş hastayı daha kolay öldürür. SARS-CoV-2 virüsü beyne giremiyor, ya da ancak çok çok özel şartlarda girebiliyor. Ama mevsimsel gribe göre çok daha fazla oranda inmeyi tetikliyor. Covid-19 inmeyi tektikler, inme varsa Covid’in ağır seyretmesine yol açabilir. Diğer bir nokta ki belki en önemlisi, en iyi inme olmamış inmedir. İnme trajiktir. Yürümek, konuşmak, yemek içmek harikadır, bunları kaybederseniz inme ile. Önlemek için tek yol rakamlarını bilmekle başlar. Hangi rakamlarmış bunlar? Boy, kilo ve yaşını bilmek yeterli değil inmeden korunmak için. Tansiyonunu da bileceksin, kan şekerini bileceksin, kolesterolünü bileceksin, bel çevreni, günde kaç adım yürüdüğünü bileceksin. Hiç sigara içmeyeceksin ve hiç alkol kullanmayacaksın. Kalp atımının düzenli olup olmadığını da bileceksin. İlaçlarını düzenli kullanacak ve doktor kontrolüne zamanında gideceksin.”