Gündem

Son dakika! Şimdi de kum fırtınası vurdu, araçlar birbirine girdi…

Dün ülke genelinde etkili olan ve can kayıplarıyla sonuçlanan lodos fırtınasının ardından Aksaray-Adana karayolunda şiddetli kum fırtınası etkili oluyor. Yolda birçok araç mahsur kalırken çok sayıda kaza meydana geldi ve birçok kişi yaralandı. Bölgede polis ekipleri trafikte güvenliği sağlamaya çalışırken yolun her iki şeridi de trafiğe kapatıldı.

Kum fırtınasıyla birlikte Konya’da Ereğli-Emirgazi yolunun Kutören mevkiinde görüş uzaklığı 1 metreye kadar düştü. Niğde’de ise Bor-Zengen ile Çukurkuyu kara yolunda kazalar meydana geldi. Yollar geçici süre için ulaşıma kapatıldı. Kazalarda 7 kişi hafif yaralandı, araçlarda ise hasar oluştu. Valilikten yapılan açıklamada ise Niğde-Aksaray kara yolu, Bor ilçesinden Zengen Mahallesi yönü ile Çukurkuyu belde yolunda kum fırtınası olduğu belirtildi. Açıklamada, meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği vurgulandı.

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü verilerine göre, kent genelinde gece saatlerinde etkili olan rüzgarın hızının batı ve güneybatı yönlerinde 100 kilometreye kadar çıkması bekleniyor. Ereğli ilçesinde saatte 30 kilometre hızla esen rüzgar sonucu Ereğli-Emirgazi kara yolunun Kutören mevkiinde kum fırtınası oluştu.

Görüş uzaklığını 1 metreye kadar düşüren kum fırtınasında sürücüler, zor anlar yaşadı. Ulaşımı durma noktasına getiren kum fırtınası, kısa sürede sona erdi. Bu anlar ise sürücüler tarafından cep telefonu kamerasıyla anbean kaydedildi.

Konya’yı Ankara, Adana ve Aksaray’a bağlayan karayollarının bazı noktalarında kum fırtınası nedeniyle polis, trafiği kapatarak araçların geçişine izin vermedi. Kum fırtınasının görüldüğü bölgelerde zincirleme kazaların meydana geldiği ve yaralananların olduğu belirtildi.