Sağlık

Omicron varyantıyla ilgili açıklandı: Belirtilerinin farklı olduğu ortaya çıktı

Güney Afrika’da ortaya çıkan ve dünyanın gündemine oturan Omicron varyantının belirtilerine ilişkin yeni bir açıklama geldi. Güney Afrika Tabipler Birliği (SAMA) başkanı olarak görev alan ve Omicron varyantını ilk tespit eden kişi Angelique Coetzee, Telegraph’a yaptığı açıklamalarda yeni varyantın belirtilerinin sıra dışılığından bahsetti.

Angelique Coetzee, ”Dört kişilik bir aile aşırı yorgunluk da dahil olmak üzere çeşitli semptomlarla hastaneye başvurdu. Semptomları daha önce tedavi ettiklerimden çok farklı ve çok hafifti” dedi. Öte yandan 24 kişi de daha Omicron varyantı görüldüğünü söyleyen Coetzee, “Enfekte olanlardan hiçbiri koku veya tat alma duyusunu kaybetmedi ve çoğu genç erkek hastalardan oluşuyordu. Yaklaşık yarısı aşısızdı” dedi.

Coetzee, yan etkiler konusunda “Bir veya iki gün boyunca ağrılı kaslar ve yorgunluk bir belirtileri oldu. Şu ana kadar enfekte olanların tat ve koku kaybı yaşamadıklarını tespit ettik. Hafif bir öksürükleri dışında belirgin semptomlar yok. Enfekte olanlardan bazıları şu anda evde tedavi ediliyor” açıklamasında da bulundu.

6 yaşındaki bir hastasının ise ateşinin olduğunu ve nabzının çok yüksek olduğunu dile getiren Angelique, “Onu hastaneye yatırmalı mıyım diye düşündüm ancak iki gün sonra iyi olduğunu gördüm. Ateşi vardı ve nabzı çok yüksekti ve onu kabul etmeli miyim diye merak ettim. Ama iki gün sonra takip ettiğimde çok daha iyiydi” dedi.