Gündem

Koronavirüs salgınında Omicron varyantı gelişmesi! Kış mevsiminde kapanma ve kısıtlama olacak mı? Bakan Koca resmen duyurdu

Sağlık Bakanı Koca Omicron varyantı hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Koca açıklamalarında Omicron varyantının Türkiye’de görülmediğini belirterek ağırlıklı olarak Delta varyantı olduğunu bildirdi. Ayrıca Bakan Koca kış mevsiminde kapanma olmayacağını da vurguladı.

OMİCRON TÜRKİYE’DE YOK

Sağlık Bakanı Koca, “Omicron varyantı Türkiye’de görülmedi. Ağırlıklı olarak Delta varyanıtı var. Kış mevsiminde kapanma olmayacak” dedi. Bakan Koca AK Parti MYK’da sonrası omicron varyantı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Koca açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

KAPATMA OLACAK MI?

“Türkiye’de şu anda vaka görülmedi. Varyantın olması da zaten önlemlerimizi değiştirmiyor. Dün Uğur Hoca’yla görüştüm. 1-2 hafta içinde MRNA aşısının yeni varyant üzerindeki etkinliğini açıklayacaklar. Yeni bir aşı içeriğine ihtiyaç olup olmadığı belli olacak. Bir kapatma düşünmüyoruz.”

“BİRKAÇ HAFTA İÇİNDE NETLEŞİR”

Türkiye’de görülmediği için belirtilerin tam olarak bilinmediğini söyleyen Koca, “Bulaşıcıcılığı deltadan daha yüksek ama sürveyans daha düşük bile olabilir ama birkaç hafta içinde netleşir” dedi.

Koca, Turkovac’ın acil kullanım onayıyla ilgili, “Yıl bitmeden aralık ortasında bekliyoruz. 250 bin dozun bugün dolumu bitti” dedi.