Ekonomi

1 Ekim 2008 tarihinden önce sigorta girişi olanlar erken emekli olabilir!

Çalışma hayatında olanların büyük bir kısmı, kaliteli bir emeklilik hayatı yaşamak istiyor. Çalışma hayatı sonrasında emeklilik hayali kuranlar şimdiden erken emekli nasıl olurum? Erken emeklilik yolları neler? Gibi soruların cevabını araştırıyor. Ülkemizde erken emekli olmak içi birtakım imkanlar bulunuyor. İşte erken emekli olmak için yapılabilecekler..

Sosyal Güvenlik Kurumu, vatandaşların emekli olabilmesi için sigorta başlangıç yılına, doğum tarihine ve ödenen prim miktarına bakmaktadır. Ancak 1 Ekim 2008 tarihinden önce sigorta girişi olanlar 1261 gün hangi kuruma daha çok prim ödenmişse oradan emekli olabilirsiniz.

SON 7 YIL ÇOK ÖNEMLİ

Emeklilikte vatandaşların bağlı olduğu sigorta kolu son derece önemli. Bunun için hangi sigorta kolundan emekli olabileceğinizi öğrenerek, işlemlerinizi ona göre yapabilirsiniz. Son 7 yıl içinde fiili hizmet süresinin en fazla olduğu prime bağlı olan kurum üzerinden aylıklar bağlanır. 1 Ekim 2008 tarihinden sonra işe gidenler için tüm prim ödeme süreleri içerisinde en çok prim ödenen kuruma göre emeklilik zamanı hesaplanabilmektedir.

PRİM GÜNÜ

Bağ-Kur’lu olan kadınlar emekli olmak için 7200, erkekler 9000 gün prim ödemesi gerekiyor. SSK’lı kadınlar için bu süre 5000 erkekler için de 5975 olarak açıklandı. Geçtiğimiz yıllarda yapılan düzenlemeye göre 7 yıl kuralı tamamen kaldırıldı. Kişilerin primlerin Bağ-Kur’dan SSK’ya aktarabilme için gerekli koşulları sağlaması durumunda erken emekli olabilmektedir.

NE ZAMAN BAŞVURULMASI GEREKİYOR?

Hizmet birleştirmesi çeşitli sigorta kollarında çalışan kirşlerin emekli oldukları döneminde herhangi bir sorun yaşamaması için başvurudan önce yapılması gerekiyor. Emekli olmadan 1 yıl ya da 6 ay süre kalındığında SGK hizmet birleştirmesi için başvuru yapılması gerekiyor. Emekli aylığı alan kişiler başvuru yapamamaktadır.