EkonomiGenelGündem

Gündem asgari ücret: Asgari ücret artarsa işten çıkarmalar da artar mı?

Günümüz Türkiye’sinde kayıtlı olarak çalışanların yüzde 42’si asgari ücretliyken haliyle milyonların gözü kulağı 2022 yılında ödenecek olan asgari ücret tutarında. İlk asgari ücret görüşmesi ise bugün gerçekleşirken yeniden ‘Asgari ücret artarsa işten çıkarmalar artar mı?’ sorusu gündeme geldi. Yapılan bir ankette ise ‘işverenlerin’ büyük bölümünün asgari ücret artışı durumunda işçiyi işten çıkartacağı ortaya çıktı.

Asgari ücrete bu sene yüzde 25-30 arası bir zam bekleniyor. Bu durumda 4.000 TL’ye kadar bir ücret artışı görülecek. Ancak birçok kişi bu oranların işten çıkarılmalara neden olacağı görüşünde. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı “Asgari ücret arttı diye işçi çıkarma gibi bir durumla karşılaşacağımızı da zannetmiyorum. Biz alt gelir grupları başta olmak üzere milletimizin bütün kesimlerinin hayat şartlarını iyileştirmek için mücadele ediyoruz. Kimsenin mağdur olmasına müsaade etmeyiz.” açıklamasının ardından gözler yapılacak toplantılara çevrildi.

Ancak bugün gerçekleştirilen asgari ücret toplantısında ortaya üzücü ama şaşırtıcı olmayan bir gerçek çıktı. İşverenlerin çoğu, beklentilerinden yukarıda bir asgari ücret artışı gerçekleşirse, işten çıkarmaların olacağı görüşünde.

Anket Sonucu Şaşırtmadı

Bugünkü toplantıda asgari ücret anket sonuçları paylaşıldı. Ankete katılan işverenlerin yüzde 34’ü asgari ücretin ne kadar olması gerektiğine yönelik soruya 3 bin 501 lira ile 3 bin 750 lira arasında cevabını verdi. İşverenlerin yüzde 19.3’ü 3 bin 251-3 bin 500 lira, yüzde 13.7’si ise 3 bin 751-4 bin lira arasında olması gerektiği yönünde görüş bildirdi. Yine aynı ankette işverenlerin yüzde 74.3’ü, asgari ücretin artırılmasının işten çıkarmalara yol açacağını söylerken, yüzde 25.7’si ise hayır yanıtını verdi. Yani olayın etik boyutunu düşünen işverenlerin sayısı hayli az.

Buna göre, zaten geçinebilmek için en düşük (asgari) tutar olarak belirlenen bu ücretle çalışan kişilerin bir de işsiz kalma tehlikesi bulunuyor. Üstelik işin bir de işveren boyutu var: İşçi çıkarma durumunda açıkta kalan pozisyonlara mutlaka eleman alımı yapılması gerekeceğinden, bu tutumlarını ne kadar sürdürecekleri de bir diğer soru işareti.

Bir Yorum

  1. Dortbin tele çok en iyisi 2500 yapın asgari ücretle çalışan ölsön 😆😆😆😆😆