EkonomiGündem

Bakan Bilgin asgari ücret için sevindiren haberi duyurdu: 4 bin lira gelişmesini bu sözlerle belirtti

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin asgari ücret toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Bilgin açıklamalarında “Ekonomideki dalgalanmaların ve enflasyonun karşısında emeği koruyacak bir asgari ücret belirleyeceğiz” ifadelerini kullanarak asgari ücret anketinden çıkan sonuçları paylaştı. Bakan Bilgin açıklamalarında asgari ücret anketindeki 4 bin lira gelişmesini de paylaştı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın öncülüğünde işçi ve işveren tarafının bir araya geldiği asgari ücret görüşmeleri bugün başladı. Toplantıda işveren heyetinin başkanlığını TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, işçi heyetinin başkanlığını ise Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat yaptı. İkinci toplantı 7 Aralık’ta Türk-İş’te, Üçüncü toplantı ise 9 Aralık’ta TİSK’te olacak.

“DAHA DA ÖNEM KAZANACAK”

Konu ile ilgili olarak Bakan Bilgin açıklamalarında “Enflasyonist ortamda, ekonomide yaşanan dalgalanma dönemlerinde asgari ücretin en alt düzeydeki ücret olmak yerine temel düzey olarak algılanması ile ilgili. Türkiye’de sadece asgari ücretle geçinen 6 milyon emekçi var. Emekçilerin aldıkları ücret, temel ücret haline gelirse bununla ilgili çalışmalar daha da önem kazanacaktır.” ifadelerini kullandı.

Bilgin, “Ekonomideki dalgalanmaların ve enflasyonun karşısında emeği koruyacak bir asgari ücret belirleyeceğiz” dedi. İşçi ve işveren temsilcilerinin kamu adına toplantıda bulunanlarla birlikte teknik çalışmalar yapılacağını belirten Bilgin bu teknik çalışmaların, “Ülkenin içindeki enflasyonu ve muhtelif harcama kalemlerini dikkate alarak asgari ücretin ortalama beklentileri ve hakkaniyet duygusunu karşılayacak bir oranda belirlenmesi ile ilgili olduğunu söyledi.

4 BİN LİRA GELİŞMESİ

Bakan Bilgin açıklamalarında Çalışanlar ve işverenler arasında anket yaptırdıklarını belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Ankete katılan işverenlerin yüzde 34’ü asgari ücretin ne kadar olması gerektiğine yönelik soruya 3 bin 501 lira ile 3 bin 750 lira arasında cevabını verdi. İşverenlerin yüzde 19,3’ü 3 bin 251-3 bin 500 lira, yüzde 13,7’si ise 3 bin 751-4 bin lira arasında olması gerektiği yönünde görüş bildirdi.”