EkonomiGündem

Poşet poşet alışveriş yapabilen kaldıysa dikkat! Poşet ücretiyle ilgili flaş gelişme, artık…

Raflardaki fiyat etiketlerinin gün aşırı değişmesi ve vatandaşın her geçen gün biraz daha az poşetle marketten çıkması ne yazık ki yeni zamların önüne geçmiyor. Güncel olarak poşet başına 25 kuruş ücret uygulanırken Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı da 2022 poşet zammı için toplantı düzenledi. Poşet üreticileri, meslek örgütleri, sivil toplum örgütleri, tüketici dernekleri ve Türkiye’deki en büyük zincir marketlerin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda zincir marketler yüzde 100 zam talebinde bulundu.

 

Ülkemizde 2019 yılında başlayan ücretli poşet uygulaması kapsamında 25 kuruştan satılmaya başlanan plastik poşet fiyatlarına 2022 yılında yüzde 100 zam getirilerek 50 kuruşa satılacağı konuşuluyor. Yani halihazırda cebindeki bütçeyle alışveriş miktarını azaltmak zorunda kalan vatandaş, şimdi de poşet başına yüzde 100 zamlı ücret vermek zorunda kalabilir.

Zam Talebine Tepki Gecikmedi

2022 yılında uygulanacak poşet fiyatına ilişkin açıklama yapan PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu ise zincir marketlerin zam talebine tepki gösterdi. Çevresel kirliliğin azaltılması ve bilinçli tüketim modelinin sağlanması hedefiyle plastik poşetin ücretli hale getirildiğini hatırlatan Eroğlu:

“2019 yılında ücretli poşet uygulaması başladığında 25 kuruşun 15 kuruşu devlete, 10 kuruşu ise marketçiye kalıyordu. 2020 yılına gelindiğinde yeniden değerleme oranına göre devlete giden pay 18 kuruşa çıktı ve markete 7 kuruş kalmaya başladı. 2021 yılında ise poşetin 19.6 kuruşu devlete, 5 kuruşu marketçinin cebine gidiyor. Özetle marketçiye kalan pay giderek azaldı ve şimdi gözler 2022 için yeniden değerleme oranına çevrildi. 2022’de poşete zam yapılmaz ise 25 kuruş tamamen devletin kasasına gidecek ve marketlerin payı sıfırlanmış olacak. Bunun önüne geçmek isteyen Zincir Marketler, 25 kuruşluk fiyatın yüzde 100 zamlanarak poşetin tüketiciye 50 kuruşa satılmasını istiyor. Böylece 2019 yılından önce poşeti kendi parasıyla alıp müşterisine ücretsiz sunan Zincir Marketler, zam üzerinden poşetten para kazanmaya devam etmeyi hedefliyor” dedi.