Sağlık

Koronavirüs değil! Ülkemizdeki vakalar yüzde 400 arttı! Yeni pandemi..

Dünya’nın olduğu gibi ülkemizin de gündemini koronavirüs oluşturuyor. Hastalığın orijinal halinden mutasyon haline kadar pek çok varyasyonu ülkemizde bulunuyor. Ancak Prof. Dr. Yeşim Taşova, yapmış olduğu açıklamasında ülkemizdeki vakaların yüzde 400 oranında arttığını ve durumun koronavirüs pandemisinden farklı olmadığını söyledi.

Prof. Dr. Yeşim Taşova, yaptığı açıklamasında, “HIV bizim için devam eden pandemidir ve koronavirüsten farkı yoktur. Uzun yıllara yayılmıştır ama bugün bütün dünyayı tehdit etmektedir” dedi.

ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR YAPTI

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yeşim Taşova, 1 Aralık Dünya AIDS günü kapsamında önemli açıklamalarda bulunarak, değerlendirmelerini aktardı.

YÜZDE 400 ÜZERİNDE ARTIŞ VAR

Taşova, yaptığı açıklamasında “Covid-19 dönemi vakalarda artış yaşandı ancak bunun tespitinde yaşanan aksaklıklar nedeniyle bize başvuran vakalara baktığımız zaman uzun yıllar görmediğimiz kadar çok ileri dönemde HIV yani AIDS tablosu ile karşılaştık. Türkiye’deki verilere baktığımızda HIV ile yaşayan bireylerin ancak yarısı durumunu farkında diğer yarısı farkında bile değil. Bu da tedaviye ulaşamamalarına, hastalığın ilerlemesine, en önemlisi de başkalarına bulaştırmalarına neden oluyor. Ülkemiz zaten Dünya Sağlık Örgütü’nün riskli grup olarak belirlediği ülkedir. Yüzde 400’ün üzerinde artış vardır. Kendi durumunun farkında olmayan grubu da çok önemli bir risk olarak görüyoruz” dedi.

TEDAVİ OLAN KİŞİLER ARTIK BULAŞTIRMIYOR

Taşova, tedavi edilen kişilerin yüzde 90’ının istenilen sonuca ulaştığını “En önemlisi, tedavi olan kişiler artık bulaştırmıyorlar. Tespit konusunda Covid dönemi yaşanan açığı kapatmak için özellikle cinsel aktif dönemdeki genç insanların mutlaka her cinsel ilişkide prezervatif kullanmaları en önemli korunma yoludur. Herkes hayatında 1 kez HIV testi yaptırmalı çünkü her grupta bu işin tedavisi var. Tedavi alınır ise ömür boyu tedavi alacaklar ancak virüs baskılanacağı için normal yaşam süresine ve kalitesine sahip olacaklardır hatta çocuk sahibi dahi olabilecekler. Çocukları da HIV negatif olarak doğacaktır” şeklinde ifade etti.