EkonomiGündem

Emeklilere yapılacak zam için flaş gelişme! Emekli maaşında dev zam geliyor!

Emekli maaşı, corona virüs salgınının yanı sıra yüksek kur ve enflasyonun altında ezilmeye devam ederken ülkemizdeki milyonlarca emekli tarafından zam haberleri anlık olarak takip ediliyor. SSK ve Bağ-Kur emeklileri ilki Ocak ayında yapılacak emekli maaş zammı beklemeye başladı. Konu ile ilgili olarak Tüketici fiyatları endeksi kasım ve aralık ayında geçen yılki kadar artarsa yıl başında işçi, esnaf ve çiftçi emeklilerinin aylıklarına zam gelmesi bekleniyor. Bu zammın oranının ise yüzde 10,5 olması beklenmektedir.

OCAK AYINDA ZAM

Her şeye gelen yüklü zamlar sonrasında mutfağı adeta yangın yerine dönen milyonlarca emeklinin gözü Ocak ayında alacağı maaş zammına çevrildi. İlki Ocak ayında yapılan zamların ikincisi ise Temmuz ayında gerçekleşiyor.

Bu doğrultuda işçi, esnaf ve çiftçi emeklilerinin her 6 ayda bir alacağı zam oranı, geçmiş 6 ayın TÜFE oranı kadar arttırıldığı gibi memur ve memur emeklisinin maaşı ise aldıkları toplu sözleşme oranı kapsamında yani yüzde 6 aylık enflasyonun altında kalması durumunda enflasyon farkı kadar zam yapılıyor.

TOPLAM YÜZDE 12,87 ZAM

TÜİK, temmuz ayından ekim sonuna kadar geçen 4 aylık sürede tüketici fiyatları endeksinin kümülatif olarak yüzde 6.73 arttığını açıkladı. Maaş zamlarının net olarak ortaya çıkması için kasım ve aralık aylarının aylık TÜFE oranlarının da açıklanması gerekiyor. Bu iki ayda TÜFE’nin eksi çıkması beklenmediği için yüzde 6.73’lük zam oranı şimdilik cepte görünüyor.

Bilindiği gibi geçtiğimiz yıl TÜFE kasımda yüzde 2.30, aralıkta yüzde 1.25 artmıştı ve bu doğrultuda bu yıl benzer bir endeks artışı yaşanması halinde bu yılın ikinci yarısındaki TÜFE artışı yüzde 10.5’e çıkacak. Eğer TÜFE böyle gerçekleşirse memur ve memur emeklisi yüzde 7,5 oranında enflasyon farkı alacak. Ayrıca enflasyon farkı ve yüzde 5 normal toplu sözleşme zamlarını alacaklar. Zam oranı toplamda yüzde 12.87 olacak.

2 Yorum

  1. Dev zam, emeklinin cebi dolacak, emekli bayram edecek diye saçma sapan haberler yapıyorsunuz. Yapılacak zam %10-12 o da devede kulak. Enflasyon ilk ayda zammı götürüyor. Sonrası gene hüsran.