EkonomiGündem

Benzin ve motorin fiyatlarına zam yapıldı! Bunun ardından benzin, motorin ve LPG’ye akaryakıt fiyatlarına 2 TL indirim!

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından çok önemli bir açıklama yapılarak benzin fiyatlarına zam geldiği belirtildi. Bu doğrultuda benzinin litre fiyatı 44 kuruş zamlandı. Söz konusu zam kararı bugünden itibaren geçerli. Eşel Mobil sistemi gereği akaryakıt fiyatları için uygulanan ÖTV’den karşılama limitinin dolması ve dolar kurundaki artışın ardından akaryakıt fiyatları 10 TL’ye dayanırken benzine bir zam daha geldi.

BENZİN VE MOTORİNE ZAM

EPGİS tarafından bu konu hakkında yapılan açıklamada “03 Aralık 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; benzinde 44 kuruş, pompa satış fiyatlarına yansıyacak şekilde artış olmuştur” ifadelerine yer verildi.

Bunun öncesinde motorin grubuna da zam gelmişti.

AKARYAKITA 2 TL İNDİRİM

Tüm bu gelişmeler yaşanırken bir indirim beklentisi de otomobil sahiplerini heyecanlandırdı. Araç sahipleri son günlerde yakıt fiyatlarına gelen yüksek oranda zamlardan şikayet ederken Brent tipi ham petrolün fiyatının 24 Ağustos’tan bu yana ilk kez varil başına 69 doların altına düşmesiyle Türkiye’de indirim beklentileri arttı. Bu fiyat düşüşü kapsamında benzin ve motorin fiyatlarında 2 TL indirim yapılması bekleniyor.

FİYATLAR DÜŞTÜ

Konu ile ilgili olarak 30 Kasım saat 19.59 (TSİ) itibariyle Brent tipi ham petrolün şubat vadeli işlemleri yüzde 5.46 düşüşle varil başına 69.23 dolara, WTI tipi ham petrolün ocak vadeli işlemleri de yüzde 5.4 düşüşle 66.15 dolara indi. Fiyatlarda bu inişin ardından benzin ve motorine indirim beklentisi arttı. Yaşanan bu düşüşler pompa fiyatlarına indirim olarak yansımazken benzin ve motorin fiyatlarında ilerleyen günlerde yeni indirimler olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Bu doğrultuda hem benzin hem motorin fiyatlarında 2 TL’ye varan indirimler olabileceği konuşuluyor.

Uzmanlar tarafından Omicron etkisi petrol üremine de yansıyabilir. Koronavirüsün yeni varyantı Omicron’un tehlikeli olduğunun kanıtlanması durumunda dünya genelinde yeni kısıtlamalar uygulanacağı belirtilirken bu durumun kaçınılmaz olarak küresel petrol talebini azaltacağı ve OPEC+ ülkelerinin ocak ayında petrol üretimini durdurabileceğini ifade ediyorlar.

26 Yorum

 1. Çoçuk mu kandırıyorlar Brent petrol fiyatları düşerken akaryakıta zam yapıldı göstermelik benzin indirimi ardından yine zam yapıldı Bu işte vatandaş dışında hekez kazanıyor

   1. Gmail adresi var galiba oraya yazarak iletişim kurabilirsiniz kanımca

 2. Şikayet etmeyin, biraz şükredin. Allahtan korkun biraz. Dininize ve ibadete sarılın böyle boş konuşacağınıza.

 3. Yardıma ihtiyacım var bebeğim var 4numara bez ve mama ihtiyacım var işten çıkarıldım

 4. Yardıma ihtiyacım var bebeğim var 4numara bez ve mama ihtiyacım var işten çıkarıldım İletişim 5523491674

 5. Benimde ikizlerim var bakmakla zorlanıyorum eşimin çalıştıgıda yetmiyo bez mama yatiştiremiyorum

 6. Arkadaşlar anne rumuzuyla yardım isteyen kişinin yorumunun üzerinde mail adresi var oradan yazın,sanırım tek iletişim yeri orası

 7. İndirim olsa bile iktidar bu fırsatı değerlendirir, indirimi ÖTV olarak göstererek pompaya yansıtmrz

 8. Benimde 4 cocugum var benimde ayakkabıya ve monta ihtiyacım var yardımci olursanız cocuklarımı sevindirirsiniz