EkonomiGündemTeknoloji

Araç almayı düşünenler dikkat! Elinizi çabuk tutun: Önümüzdeki dönemde büyük bir ÖTV değişimi yaşanabilir

Otomotiv sektörü halihazırda küresel çip sıkıntısı nedeniyle tedarik sorunuyla boğuşurken bir de üzerine fiyatlama problemi bindi. Araç alacakları ilgilendiren bu gelişmeyi ODD başkanı bildirdi. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Başkanı Ali Bilaloğlu, önümüzdeki dönemde ÖTV’de yeni bir matrah güncellemesi beklediğini söyledi.

En son Ağustos ayında güncellenen mevcut ÖTV sistemine göre, 1.6 litre altındaki motor hacmine sahip bir otomobil, vergisiz fiyatı 150 bin TL’yi geçmediği sürece yüzde 50 vergi diliminde kalıyor. Satış fiyatına göre bakıldığında da, 265 bin TL’nin altında satılan 1.6 litre motor hacmindeki otomobiller yüzde 50 ÖTV dilimine giriyor. Bir üst dilim olan yüzde 80 ÖTV oranına çıkan otomobillerde ise alt sınır 320 bin TL olarak belirlenmişti. Ancak, Aralık ayı itibariyle yayınlanan yeni fiyat listeleri, ulaşılabilir ve ekonomik olması amacıyla üretilen birçok modelin bile artık yüzde 80 ÖTV dilimine çıkmasına neden oldu.

Habertürk’e otomotiv sektöründeki yaşananları değerlendiren Otomotiv Distribütörleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bilaloğlu da önümüzdeki dönemde ÖTV’de yeniden bir matrah güncellemesi beklediğini ifade etti. Öte yandan Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt, araç fiyatlarındaki artış trendini değerlendirmişti. Fiyat artışları nedeniyle araçlardaki vergi dilimini değiştirdiğini ve ÖTV matrah oranlarının beraberinde güncellendiğini söylemişti.

ARAÇ ALMAYI DÜŞÜNEN BU DÖNEMİ KAÇIRMASIN

Geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunan Bozkurt, otomotiv sektöründe geçen yıldan daha fazla bir talep olduğunu ancak çip sorunu nedeniyle stoklarda yeterli araç bulunmadığı için karşılanamadığını belirtmişti. Bozkurt, “İçinden geçtiğimiz süreçte şöyle söylüyorum, bugün araç almayı düşünen birisi aracı buluyorsa alsın, bu dönemi kaçırmasın.” diye konuşmuştu.