EkonomiGündem

Kritik veriler açıklandı: Emekli ve çalışanların maaşına yapılacak zam açıklandı

Yaklaşık 4,2 milyon memur ve 2,2 milyon memur emeklisinin maaş ve aylıklarına gelecek zam oranları enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından araştırılmaya başlandı. Bu doğrultuda TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarının ardından 2022 yılı başında yapılacak zamlara dair rakamlar da gelmeye başladı. Temmuz-Kasım dönemi enflasyonuna bakıldığında memurlar ve memur emeklileri şimdiden yıl sonu için yüzde 7,47 enflasyon farkı zammı ortaya çıkıyor. Yıl sonunda yapılacak olan zam ise Aralık ayı enflasyonu ile kesinleşmiş olacak.

3 OCAK’TA NETLEŞECEK

2022 yılına günler kala memur ve emekliler gözünü ve kulağını gelecek zam haberine dikti. Yeni yılda emekli, memur maaşlarının zamlanması ile birlikte asgari ücret de değişecek. Yıl içinde iki defa zam yapılıyor. Bu zamların biri Ocak ayında biri de Temmuz ayında yapılıyor. Emekliler ve memurların maaş zammı ise 3 Ocak’ta netleşmiş olacak.

ÜZDE 7,47 ENFLASYON ZAMMI

Kasım ayı enflasyonu bugün belli oldu. Enflasyon kasımda yüzde 3,51 artarken yıllık bazda yüzde 21,31 oldu. Kasım ayı rakamları baz alındığında memurlar ve memur emeklileri, yüzde 7,47 enflasyon farkı zammı ortaya çıktı. Aralık enflasyonunun açıklanmasının ardından memur ve memur emeklileri için kesin enflasyon farkı zammı da belli olacak.

Konu ile ilgili olarak işçi, esnaf ve çiftçi emeklilerinin her 6 ayda bir alacağı zam oranı, geçmiş 6 ayın TÜFE oranı kadar arttırıldığı gibi bu doğrultuda zam araştırmaları anlık olarak artmaya başladı.

TÜFE ORANININ AÇIKLANMASI BEKLENİYOR

Memur ve memur emeklilerine ise toplu sözleşmede aldıkları zam oranı 6 aylık enflasyonun altında kalması halinde fark kadar enflasyon farkı ödeniyor. TÜİK’in rakamlarına göre, temmuz ayından kasım sonuna kadar geçen 5 aylık sürede tüketici fiyatları endeksi kümülatif olarak yüzde 7,47 oranından arttı. Maaş zamlarının net olarak ortaya çıkması için aralık ayının aylık TÜFE oranının da açıklanması gerekiyor.