Gündem

Herkes bunu konuşuyor! Kılıçdaroğlu’nu içeriye almayan TÜİK’in yeni hamlesi gündem oldu!

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu bugün sosyal medyada yaptığı paylaşımda TÜİK’e seslenmiş, saat 11.0’de görüşemeye gideceğini belirtmişti. Kılıçdaroğlu2na randevu vermeyen TÜİK, sosyal medyada gündem haline gelirken, akşam saatlerindeki hamlesi daha da çok konuşulmasına neden oldu.

Kılıçdaroğlu, bugün açıklanan enflasyon rakamlarının güven vermediğini belirterek, görüşmek için TÜİK’İn binasına gideceğini söyledi. Ancak kapıdan içeriye alınmayan Kılıçdaroğlu basın açıklaması yaparak, Türkiye tarihinde böyle bir şeyin yaşanmadığını söyledi. Kurma tepkiler her geçen saat büyümeye devam ederken TÜİK, hesabını gelen yorumlara karşı kapattı. Bunun üzerine sosyal medyada, “Adamlar sanal dünyada da içeri almıyorlar kimseyi” yorumu yapıldı.

KILIÇDAROĞLU’NUN AÇIKLAMASI

“Değerli basın mensupları Türkiye İstatistik Kurumu, Cumhuriyet’in önemli kurumlarından birisidir. Bu kurumun rakamları 84 milyon vatandaşımızı ilgilendirir. Bu rakamlar üzerine siyasal partiler, ekonomik çevreler politikalar oluştururlar ve düşüncelerini paylaşırlar. Dün TÜİK’ten randevu istedik. Gelen arkadaşlarımızın tamamı maliyede çalışan arkadaşlarımız. Buraya sağlıklı ve tutarlı bilgiler almaya geldik. Randevu vermeyeceklerini ifade ettiler. TÜİK’in internet sitesindeki metinde ‘Bilgiye nasıl erişilir yazılır. Bilgi almak istiyorsanız, bölge müdürlüklerimize ya da Ankara’daki merkez teşkilatımıza gelebilir ve bilgi alabilirsiniz’ diyor. Biz de kendi internet sitelerinde yazılı olan davete uyarak geldik ve bilgi almak istedik. Şimdi bu tablo aslında Türkiye’nin nereye geldiğini göstermek açısından önemli bir tablodur. Devletin bilgileri, devletin sahip olduğu bilgiler ve bu bilgilerin nasıl toplandığına ilişkin açıklamalar, ana muhalefet partisine yapılmak istenmiyor”

BU RAKAMLAR GÜVEN VERMİYOR”

Kılıçdaroğlu açıklamalarının devamında şu ifadeleri kullandı:

Değerli arkadaşlar, burası enflasyon oranlarını açıklıyor. Bugün aylık ve yıllık enflasyon açıklandı. Bu rakamlar güven vermiyor. Tüm vatandaşlarıma açık ve net söylüyorum. Markete gittiğinizde enflasyon gerçekten bu seviyelerde mi diye bakın. Değerli arkadaşlar şunu açıkça ifade edeyim, CHP Genel Başkanı olarak milyonlarca işçinin ve emekçinin hakkını korumak benim temel görevimdir. İşçinin, memurun, emeklinin hakkını korumak benim görevimdir. Benim görevim budur. Bu rakamlar, memura, işçiye, emekliye daha az pay verilmesi anlamına geliyor. Böyle bir tabloya ben sessiz kalırsam, o zaman neden siyaset yapıyorum”

BU VERİLERİ NEREDEN ALDINIZ?’ DİYE SORACAKTIM

“Memurun hakkını, emeklinin hakkını savunmak için buradayım. Siz rakamları küçük gösteriyorsunuz. Bu verileri nereden aldınız, hangi mağazadan aldınız diye soracaktım. TÜİK, devlet kurumu olmaktan çıkmış ve Saray kurumu haline gelmiştir. TÜİK’te çalışan arkadaşları şunu unutmasın, hepinizin tabi olduğu yasa devlet kanunları yasasıdır. Bu bina, vatandaşların ödediği vergilerle yapıldı”

TÜİK, TWİTTER HESABINI YORUMLARA KAPATTI

Gelen son bilgiye göre TÜİK Twitter hesabına dışarıdan yorum yapılmasını engellemek adına yorumları kapattı. Bunun üzerine sosyal medyada kullanıcılar, “Adamlar sanal dünyada da içeri almıyorlar kimseyi” yorumunu yaptı.