Ekonomi

Engelli Vatandaşlara Güzel Haber! Bakan Yanık Duyurdu!

Ülkemizde milyonlarca engelli vatandaş iş bulmakta sorun yaşıyor. İş arayan engelli vatandaşlar için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Bayrampaşa Fizik Tedavi ve Engelliler Rehabilitasyon Merkezi açılışında yeni yılla birlikte 3.000 engelli personel alımı yapılacağını duyurdu. 2022 yılına ilişkin engelli personel alımı açıklaması engelli vatandaşın yüzünü güldürdü. İşte Bakan Yanık’ın açıklaması…

“2022’nin ocak ayı itibarıyla 3.000 engelli kamu personeli atanacak”

Bakan Derya Yanık, engelli vatandaşların temel ihtiyaçlarından birinin de istihdam olduğuna işaret ederek, bugün Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) uhdesinde 750 engelli öğretmenin atamasını gerçekleştirdiklerini hatırlattı. “En geç 2022’nin ocak ayı itibarıyla 3 binden fazla engelli kamu personelinin atamasını Bakanlık olarak yapacağız.”

Belediyelerin tespitlerinin ve hizmeti değerlendirme biçimlerinin kendileri için önemli olduğunu vurgulayan Yanık, “AK Parti belediyeciliği bu anlamda ilk andan beri sosyal hizmetlerde her zaman bir devrim yaratmıştır. Sosyal hizmet, AK Parti belediyeciliğinin adeta alametifarikasıdır. Dolayısıyla bugün AK Parti belediyeciliği, 1994’te Sayın Cumhurbaşkanımızın kurduğu modelle başlayan belediyeciliği hala sürdürüyor ve bunu genelde de bakanlıklarımız eliyle bütüne, bütün Türkiye’ye bir hizmet biçimi olarak teşmil etmiş bulunuyoruz.” diye konuştu.

“Türkiye sosyal hizmetler noktasında hem hukuksal altyapı hem de hizmet sunumu noktasında çok kayda değer bir başarı öyküsü yazdı geçtiğimiz 20 yılda. Ama biz ‘İyinin düşmanı daha iyidir’ fikrinden hareket ederiz. Biz, yaptığımız hiçbir hizmetle bugüne kadar yetinmedik. Daha iyisini nasıl yapabiliriz, milletimize daha çok nasıl hizmet edebiliriz kaygısını her zaman, her başlıkta gözettik, çalıştık. Bu anlamda engelli vatandaşlarımıza yönelik yaptığımız çalışmalar ayrı bir yerde duruyor. Nitekim 2010’da engelli vatandaşlarımıza yönelik yapacağımız hizmetleri, çalışmaları, pozitif ayrımcılık kapsamında anayasal güvenceye kavuşturduk. Dolayısıyla engelli vatandaşlarımıza ilişkin yaptığımız hiçbir hizmeti zaten yeterli görmüyoruz. Onların gerçekten sosyal hayata, günlük hayata, istihdam hayatına doğrudan ve en az engelsiz diğer vatandaşlarımız kadar eşit bir biçimde katılabilmeleri için bütün imkanları hukuksal, teknik, teknolojik aklınıza gelebilecek bütün başlıklarda çalışmaya çalışıyoruz. Bunları tek tek, başlık başlık hayata geçirmeye çalışıyoruz.”

Bakan Derya Yanık: İhtiyaç sahibi hanelere son 2 yılda 2,9 milyar lira elektrik tüketim desteği

Dijital erişilebilirlik de sağlamamız lazım!

“Dolayısıyla Türkiye’de bundan belki 15-20 sene önce sokağa çıkarılmayan, sokakta görülmediği için olmadığı sanılan engelli vatandaşlarımız bugün bizden dijital erişilebilirlik istiyor. Bu bile tek başına meseleyi nereden alıp nereye getirdiğimizi göstermesi bakımından önemli bir örnek diye düşünüyorum. 3 Aralık, bu anlamda bütün bu yapıp ettiklerimizin sağlamasını yapmak, nerede durduğumuzu görmek açısından bize iyi bir muhakeme imkanı sunuyor. Bize yılın 365 günü, 7 gün, 24 saat 3 Aralık. Biz bu bilinçle, bu şuurla, bu azimle çalışıyoruz. Bundan sonra da inşallah engelli vatandaşlarımızın da en az engelsiz vatandaşlarımız kadar konfor içerisinde, rahat, sosyal hayata katılabilecekleri, üretebilecekleri, ürettiklerini gösterebilecekleri imkanları onlara sunmaya devam edeceğiz.”

Bir Yorum

  1. Selamun aĺeyküm sn bakanım bende bi engelli adayıyım işsizim yüzde elli raporum 29 yaşındayım şimdiye kadar hangi devlet kurumu alım yapmışsa başvurdum ama olmadı hayırlı bi haber alamadım nedenmi türkiyede torpil var rüşvet var bide dayın olacak yksa engelli olarak hiçbiyere giremeyiz sy bakanım ben elazıg merkezde ikametgah ediyorum beni elazıgda herhangi bi devlet kurumuna yerleştirirmisiniz sn #derya5yanık bakanım