Ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Duyurdu! Bunu Yapan Herkes Ceza Alacak!

Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu ve Gelir İdaresi Başkanlığı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla harekete geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Fahiş fiyat artışlarının mantıklı bir izahı yok, stokçulara bu ülkeyi mezar edeceğiz” açıklamasının ardından harekete geçen başkanlık stokçuluk yapan herkese 50 bin- 500 bin TL arası ceza ödeme zorunluluğu olacağını belirtti. İşte detaylar…

İhbar Edilebilecek!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın stokçuluk yapanlara ilişkin açıklamasının ardından Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu ve Gelir İdaresi Başkanlığı kolları sıvadı. Üretici, tedarikçi ve perakende işletmeler tarafından piyasada darlık yaratıcı, piyasa dengesini, serbest rekabeti bozucu faaliyetler ile tüketicinin mallara ulaşmasını engelleyici faaliyetlerde bulunulduğunun tespiti durumunda ise 50 bin TL- 500 bin TL arasında idari para cezası verilecek.

Olağanüstü hal, afet ve ekonomik dalgalanma dönemleri ile diğer acil durumlarda üretici, tedarikçi ve perakende işletmelerin piyasada darlık yaratan, piyasa dengesini ve serbest rekabeti bozan faaliyetleri ile tüketicinin mallara ulaşmasını engelleyen faaliyetler “stokçuluk” olarak değerlendiriliyor.

Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı, internet sitesi “gib.gov.tr”den “Haksız Fiyat Artışı ve Stokçuluk İhbar Bildirimi” stokçuluk yapanlar ihbar edilebilecek.