Gündem

Koronavirüs salgınında Bilim Kurulu müjdeli haberi verdi! Koronavirüs bitiyor mu? Resmen duyuruldu

Koronavirüsün Omicron varyantına ilişkin açıklama yapan Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Şener, Omicron varyantı hakkında açıklamalarda bulundu ve Şener varyantın Covid-19’un mevsimsel bir hastalığa dönüş işareti olabileceğini belirtti. Açıklamalarında “Her şeye rağmen henüz sevinmek için çok erken” ifadelerini kullanan Alper Şener Avrupa’da Mart 2022’ye kadar varyantların çoğunun Omicron’a döneceğine dikkat çekti.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, uluslararası bir araştırmanın, Omicron varyantının mevsimsel koronavirüs (HCoV-229E) ile benzer bir genom dizisine sahip olduğunu gösterdiğini ve bunun Kovid-19’un “mevsimsel bir hastalığa” dönüşmesinin işareti olabileceğini bildirdi.

KLİNİK TABLOLAR HAFİF SEYREDİYOR

Alper Şener yaptığı açıklamalarında Omicron varyantının kıtalararası dolaşıma geçtiğini ve yakın zamanda Türkiye’de de görülmesinin beklendiğini belirterek Omicron’un çok hızlı bulaşan bir varyant olduğunu aktararak buna karşın hastanelere yatış oranlarında artışa neden olmadığını ve verilere göre klinik tabloların hafif seyrettiğini bildirdi.

Şener, Omicron’un girdiği ülkelerde günlük vaka sayılarının anormal artacağına işaret ederek şu ifadeleri kullandı:

“BAŞ DÖNDÜRÜCÜ BİR HIZ”

“Mart 2022’ye kadar tüm Avrupa’da dolaşan varyantların yarısından çoğunun Omicron olacağı hesaplanıyor. Çünkü önümüzde Güney Afrika örneği var. Çok kısa sürede, 2 haftada dolaşan varyantların yüzde 75’i Omicron oldu ve daha da önemlisi test pozitiftik oranı yüzde 4’ten yüzde 24’e çıktı. Bu baş döndürücü bir hız.

MEVSİMSEL HASTALIK GELİŞMESİ

ABD, Kanada ve Hindistan’dan bilim insanlarının ortak çalışmasında Omicron’da daha önceki varyantlarda olmayan ve mevsimsel koronavirüs (HCoV-229E) ile çok benzer bir genom dizisine sahip olduğu gösterildi. Bu aslında Omicron varyantı, Kovid-19’un mevsimsel bir hastalığa dönüş işareti olabilir ama her şeye rağmen henüz sevinmek için çok erken, çünkü bu salgın döneminde çok sık bu bilimsel duygusal dalgalanmaları yaşadık. Her şeyden önce halen ülkemizde baskın varyant Delta ve mevcut aşılardan kaçamıyor ve her varyanta etkili, tek etkili mücadele metodu ise maske, mesafe ve hijyen…”