Ekonomi

Ekmeğe gizli zam yapıldı!

Son dönemlerde vatandaşlar her yeni güne zam haberleri ile uyanmaya başladı. İstanbul Ticareti Odası 10 Kasım’da almış olduğu kararlar birlikte 230 gram ekmeği 2,50 TL’den satmaya başlamıştı. Ancak kısa bir süre sonra bazı ilçelerde ekmek fiyatı 3 TL oldu.

İTO almış olduğu karara göre ekmek fiyatlarını 230 gram için 2,50 TL olarak belirlemişti. Ancak bazı işletmeler ekmek fiyatını 3 TL yaparken, ekmeğin gramını da 210’a düşürdü. Bu ilçeler arasında Ümraniye ve Üsküdar’ın da olduğu ifade edildi.

ÇALIŞANLARIN GİDERLERİ DE ARTTI

Fırıncı olan Ahmet Demir ise, “Un fiyatları, poşet, maya gibi bir sürü şey var. Sadece bir unla bitmiyor ki, burada çalışanların da gideri arttı. Mecbursun, ne yapacaksın başka. Sadece un fiyatları değil, her şey etkiliyor. İşlerde düşüş oldu ama yapacak bir şey yok” açıklamasını yaptı.

VATANDAŞLAR TEPKİLİ

Aynı zamanda ekmeği 3 TL’den satan fırıncıların büyük bir kısmı ekmeğin gramajını da 210’a düşürdü. Ekmeği 3 TL’den satan ilçelerden biri olan Ümraniye’de fırıncılar kendini yapılan zamlarla savunurken, vatandaşlar bu konuda oldukça tepki gösterdi.

Mehmet Arı, ise “Ekmek bugün 2,5 lira olmuş, yarın 6 lira olmuş, eğer insanlar bunu sorgulayamıyorsa yaşam standartlarını da belirleyemezler” dedi.

Gülhanım Kardeş ise fırından ekmek aldıktan sonra, “Çok şikayetçiyiz, simit oldu 3,5 lira, biz ne yiyeceğiz ne içeceğiz. 3 tane ekmek aldım, bir de simit 20” diyerek durumu özetledi.