EkonomiGündem

Ocak ayında başlıyor! Ürün paketlerini çöpe atmayın, marketler ücreti iade edecek

Ekosistemi ve gezegenimizi korumada bir adım daha ileri taşınıyoruz. Marketlere 2019 yılında getirilen ücretli poşet uygulaması kapsamında bir diğer adım da ürün paketleri için geldi. Geri dönüştürme kapsamında marketlerden alınan kağıt, plastik, cam ve metal kullanılarak üretilen ambalajlar markete iade edildiğinde ücreti geri alınabilecek. Uygulama, bakanlığın açıklamalarına göre Ocak ayı itibariyle başlıyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum geçtiğimiz ay Sıfır Atık Projesi kapsamında yürürlüğe konulacak uygulamanın detaylarını paylaşmıştı. Çevre kirliliğini ve doğanın yükünü azaltmak için 2019 yılında getirilen ücretli poşet uygulamasının ardından şimdi de kağıt, plastik ve metal kullanılarak yapılan ambalajlarda depozito sistemi geçerli olacak. Buna göre ürün ambalajları markete verildiğinde ücreti geri verilecek.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda milletvekillerine sunum yapan Bakan Kurum, Sıfır Atık Projesi’ni geri dönüşüm projesi olarak görmediklerini belirterek, “Sıfır Atık Projemiz aldığı uluslararası ödüllerle bugün artık sınırları aşan uluslararası bir projeye dönüşmüş durumdadır. Şu ana kadar 116 bin kurum binamızda sıfır atık sistemini kurduk ve uyguluyoruz. 24.2 milyon ton atığı ekonomimize kazandırdık. 3 milyon ton sera gazı salınımını önledik. 265 milyon ağacımızı kurtardık. Yüzde 13 olan geri kazanım oranımızı yüzde 22,4’e çıkardık. 30 milyar liralık ekonomik kazanç sağladık. İnşallah bu hızla atıkların geri kazanım oranını 2023’te yüzde 30’a çıkaracağız.” açıklamalarını yapmıştı.

Yüzde 75 Azaldı

Plastik poşet kullanımının yüzde 75 azaldığının altını çizen Bakan Kurum, “Poşet kaynaklı 354 bin ton plastik atığın oluşumunu engelledik. Türkiye Çevre Ajansı’mız ile depozito yönetim sistemini kuruyoruz. Online merkezi veri sistemini ve internet bağlantılı depozito iade makinalarımızı hazırlıyoruz. Uygulamayı 2022 Ocak ayı itibarıyla başlatacağız. Ekonomimize yıllık 4 milyar lira katkı ile on binlerce vatandaşımıza istihdam sağlayacağız” ifadelerini kullandı.