GündemSağlık

Şeker Hastalarına Flaş Haber! O Ülkenin Açıklaması Heyecanlandırdı!

Şeker hastalığı, ya da diyabet, pankreasın vücut için yeterli miktarda insülin üretememesi ya da ürettiği insülinin vücut tarafından etkili bir şekilde kullanılamaması sonucunda ortaya çıkan yüksek kan şekeri nedeniyle gelişen bir hastalık olarak bilinmektedir. Bu hastalığa sahip olanlar için dünyanın dört bir yanından bir çok tedavi yöntemi araştırması yapılıyor. Son olarak Kanada umut veren bir açıklama yaptı. Buna göre artık insülinin vücutta üretilebileceğini iddia eden Kanada’nın açıklaması heyecanlandırdı. İşte detaylar…

Bu Araştırma Umut Olacak

Kanada da bulunan British Columbia Üniversitesi ve Vancouver Coastal Health (VCH) önemli bir araştırmaya imza attı. Yapılan çalışmayla bir çok şeker hastasına umut veren açıklamaya göre kök hücrelerle aşılanmış küçük bir implantın, vücudun kendi başına insülin üretmesine yardımcı olabilecek.
Araştırmada implanttaki hücreler tarafından salınan insülin miktarını ölçmek için, insülin oluşumunun bir yan ürünü olarak kana salınan bir amino asit zinciri olan C-peptidi kullanıldı. Şeker hastalarının kullandığı enjekte edilen insülinlerin C-peptid üretmediği hatırlatılan çalışmanın bulgularına göre, katılımcıların C-peptid seviyeleri yemek yedikten sonra yükseldiği ve doğal olarak insülin ürettiklerine dair kanıtlar gösterdiği tespit edildi.
Vancouver General Hospital endokrinoloğu Dr. David Thompson, “artık Tip-1 diyabet hastaları için daha önce hiç var olmayan bir umut var” ifadelerinde bulundu. Dr. Thompson, “Cihaz, laboratuvarda yetiştirilen tek bir kök hücre dizisinden üretilen ve kan şekerini kontrol eden hormon olan insülini yapmaktan sorumlu milyonlarca hücre içeriyor” dedi.

CTV’nin görüşlerine yer verdiği Toronto’daki Mount Sinai Hastanesi Diyabet Klinik Araştırma Birimi Direktörü Dr. Bruce Perkins, “Bunun geniş kapsamlı tedavi ve diyabetli herkes için hazır olduğu aşamada değiliz. Fakat Tip 1 diyabetli bir insana insülin üretebilen hücrelerin yerleştirilmesi ve bu hücrelerin bir miktar insülin üretip bir yıl hayatta kalması fikri ileriye doğru atılmış harika bir adım.” açıklaması yaptı.