GündemSağlık

Aşı Olan Milyonlarca Vatandaşa Duyuruldu: Omicron Varyantında Flaş Gelişme!

Koronavirüs endişesi henüz bitmemişken mutasyonlu varyant açıklamaları arka arkaya gelmeye devam ediyor. Vatandaşı endişelendiren varyantlara bir yenisi daha eklenen Omicron varyantı için geçtiğimiz günlerde en tehlikeli varyant ifadeleri kullanıldı. Öte yandan koronavirüs aşısı olan milyonlarca vatandaş aşının yeni varyanta karşı ne derece koruma sağladığı ise merak konusu oldu. İngiltere’de 3 bin kişinin katıldığı yeni bir çalışmada, üçüncü doz Pfizer/BioNTech aşısına ilişkin önemli sonuçlar elde edildi. İşte detaylar…

Umutları Arttırdı!

Neredeyse 2 yıldır hayatımızda olan koronavirüs endişesi devam ediyor. Ortaya çıkan varyantlar endişeleri arttırırken yapılan araştırma tüm dünyaya umut verdi. İngiltere’de yapılan çalışmada ikinci doz AstraZeneca veya Pfizer/BioNTech’in ardından iki ile üç ay sonra yedi koronavirüs güçlendiricisinden birini veya bir kontrol aşısı alan yaklaşık 3 bin kişinin  bağışıklık tepkilerini ölçtü.

İki doz AstraZeneca’dan sonra Pfizer/BioNTech  ile takviye edilenlerde, kontrollerden yaklaşık bir ay sonra  25 kat daha yüksek antikor seviyeleri bulundu. İki Pfizer/BioNTech aşısının ardından Pfizer/BioNTech’in güçlendirici dozu uygulandığında ise antikor seviyeleri sekiz kattan fazla yükseldi.

Southampton Üniversitesİ Hastanesi’nden  NIHR klinik araştırma tesisinin deneme başkanı ve direktörü Prof. Dr.  Saul Faust, “Bunlar, hastaneye yatış ve ölümü önlemek için gerekenin çok üzerinde, oldukça etkili güçlendiricilerdir. Yan etkiler değişiklik gösterse de, bunları bildiren çoğu insanda yorgunluk, baş ağrısı veya kol ağrısı vardı ve çalışmada  hiçbir güvenlik endişesi bulamadı” ifadesinde bulundu

Nottingham Üniversitesi’nde moleküler viroloji profesörü Jonathan Ball da Faust”Delta varyantı gibi varyantlar, antikorların genel virüs öldürme etkisini azaltırken, T hücresi tepkileri hemen hemen etkilenmedi. MRNA aşısı güçlendirmelerinin hem antikorlarda hem de T hücrelerinde belirgin bir artış sağlaması, özellikle de Omicron varyantının ortaya çıkmasıyla dikkatimizin çekildiği şimdilerde harika bir haber. Bağışıklıktaki bu artışın, aşılarımızın ihtiyacımız olan korumayı sağlamaya devam edeceğinden eminim.” dedi.

Sonuca göre üçüncü doz Pfizer/BioNTech aşısının, ciddi hastalığı ve ölümü önleyecek seviyede antikor ile T hücresi seviyelerini artırdığı gözlemlenmesi tüm dünyayı heyecanlandırdı.