GenelSağlık

Çocuklu aileler dikkat! Kilolu çocuklar bundan çok daha fazla etkileniyor, ölümcül olabiliyor

Fazla kilo veya obezite, küçük büyük demeden her yaş grubundan insanı olumsuz etkileyebilen bir durum. Kalp, akciğer hastaları, diyabetliler, genetik ve metabolik hastalığa sahip olan ve obez, kilolu çocuklarda da özellikle günümüzün en büyük sorunlarından olan koronavirüsün de çok daha ağır seyrettiği belirtildi. Daha çok yetişkin ve yaşlıları etkilediği düşünülen koronavirüsün aslında çocukları da ölümcül derecede etkileyebildiği böylelikle gözler önüne serildi. İşte detaylar…

Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zafer Kurugöl, DHA’ya yaptığı açıklamalarda koronavirüsün kilolu çocuklarda ağır seyrettiğini açıkladı. ‘Omicron’ varyantının ortaya çıkmasıyla aşının öneminin daha da artırdığını vurgulayan Kurugöl,”Erişkinler dışında çocuklarımıza da aşı yapmak önem kazandı. Özellikle ülkemizde bilindiği gibi 12 yaş üzeri çocuklara aşı öneriliyor ancak bu gruptaki çocuklara önerilen aşı, isteğe bağlı. Bu öneriyi biraz daha güçlendirmemiz lazım.” dedi.

Çocuklarda Fazla Kiloya Dikkat

Özellikle kronik rahatsızlığı olan çocuklar için aşının önemli olduğunun altını çizen Prof. Dr. Kurugöl, “Kalp, akciğer hastaları, diyabetliler, genetik ve metabolik hastalığa sahip olan ve obez kilolu çocuklar, riskli grupta. Özellikle Türkiye’de kilolu çocuk sayısı, çok fazla. Koronavirüs, kilolu çocuklarda çok ağır seyrediyor. Obez çocuklarda çok ağır vakalarımız oldu.” ifadelerini kullandı.

Yüz yüze eğitimle birlikte çocuklarda vaka sayısının arttığını da açıklayan Prof. Dr. Kurugöl, aşının önemine bir kez daha şöyle değindi:

“Bunun yansıması olarak hastane ve yoğun bakım yatışlarında artış söz konusu. Çocuklardaki olumsuz durumu önlemede, çocuklarımızı korumada genel önlemler çok önemli. Maske, mesafe ve el temizliği yani hijyen gibi önlemlere uymak gerekiyor ama çocuklarımızda bunları iyi sağlayamıyoruz. Toplum genelinde de bu önemlere eskisi kadar önem verilmiyor. Bizim en büyük silahımız aşı.”