Gündem

Uzmanlardan Öğrencilere Uyarı: Devam Ederse Online Eğitime Dönülebilir!

Koronavirüs endişesi bitmek bilmiyor. Pandemi döneminde çalışanlar iş hayatlarına evden devam ederken öğrenciler ise online eğitime başlamıştı. Koronavirüs’ün hafiflemesiyle tüm dünya tedbirleri gevşetmiş, öğrenciler yüz yüze eğitime geçmişlerdi. Ancak son dönemde çıkan en tehlikeli varyant adıyla endişe veren Omicron varyantına ilişkin uzmanlardan önemli bir açıklama geldi. İşte o açıklamanın detayları…

Tedbir Almazsak Türkiye’ye Gelebilir!

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, mutasyonun çok tehlikeli olduğunu belirterek, “Tedbir almazsak ve Avrupa’da da yayılırsa, 1-2 ay sonra Türkiye’de bir yayılım söz konusu olacaktır” dedi.

Doç. Dr. Savaşçı, “Hâlâ aşılanmayan, ulaşamadığımız insanlarımız mevcut. Hastanemizde Covid-19 yoğun bakım doluluk oranı yüzde 100 olarak ilerliyoruz. Bu dönemde mutasyona uğrayarak kendini biraz daha korumaya çalışacağı için ‘süper varyant’ versiyonları da ortaya çıkabilir. Ancak aşılanma oranı arttıkça virüs kendi kendini yok etme boyutuna gelecektir.

Bilindiği üzere okullarda okul ve sınıf bazlı bir uygulama var şu an bu varyantın hızlı bir şekilde yayılması Yukardaki açıklamalar doğrultusunda olaya bakılırsa Tedbir almazsak ve Avrupa’da da yayılırsa okulların 2. dönem için kapanıp online eğitime geçme durumu olur mu? Okullar kapanır mı? sorusuna şu an cevap vermek çok zor iller ki süreçte ‘Omicron’ varyantının yayılım hızı ve buna karşı alınan önlemlere göre süreç netleşecek.” ifadelerine yer verdi.