Ekonomi

Araç alım satımında yeni dönem! Artık bu şekilde yapılıyor..

Araç alım satım yapanları yakından ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. Araç alım satımında yeni dönem resmen başladı. Firmalar artık sıfır araç satarken bunu yapmaya başladı.. Lansman döneminde sıfır araçları bayiden alınan araçlar, ikinci elde çok daha yüksek fiyatlarla satan al satçılar için yeni bir çözüm geliştirildi. Araç piyasasının dengesini bozan bu durum için detaylar haberimizde..

Sıfır araç satışı yapan firmalar, müşterilerine aldıkları araçları hemen satmamaları için sözleşme yapmaya başladı. Bunun en temel amaçları arasında satın alınan sıfır kilometreli araçların daha yüksek fiyatlarda satılmasını engellemek bulunuyor.

YENİ ÇÖZÜM GELİŞTİRİLDİ

Türkiye otomotiv piyasasında son dönemlerde dengeler bozuldu. Al-Satçıları engellemek ve piyasaya yüksek rakamlı araçların girdi yapılarak satılmasını engellemek için yeni çözüm geliştirildi.

Bazı araç firmaları, otomobil satın alan müşterilerle anlaşma imzalamaya başladı. Buna göre aracı olan müşteriler bir süre araçlarını satılığa çıkaramayacak.

Bu şekilde araçlarını yüksek fiyattan elde çıkarmaların önüne geçilmesi hedeflenirken, bireysel otomobil ticaretin engellemesini sağlamak.

Bayiden alınan araçların fiyatları ile galerideki araçları fiyatları arasında 30-50 bin TL fark bulunuyor. İmzalı satış işlemi şu anda birkaç firma ile başlamış bulunuyor. Uygulamanın önümüzdeki günlerde yaygınlaşması bekleniyor.

AVRUPA’DA DA FİYATLAR ARTTI

İkinci el araç fiyatlarında yaşanan artış sadece ülkemizde değil, Avrupa’da da devam ediyor. Sıfır otomobil bulunamadığı için Avrupa’daki ikinci el araç fiyatları artmaya devam ediyor.

Aynı zamanda sıfır araçlarda çip ve magnezyum krizi devam ederken, bu da araç fiyatlarının artış göstermesine neden oluyor. Fiyatların her geçen gün zamlanması sebebiyle vatandaşlar, bütçelerine uygun araç bulmakta güçlük çekmeye başladı.

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Genel Başkanı Aydın Erkoç “Magnezyum ve çip krizi gibi dünyada iki önemli sorun var. Sıfır araç üretimde sıkıntı yaşandığından bütün ülkelerde tedarik konusunda problemler yaşanıyor. Bu sorun muhtemelen 2022 yılının altıncı ayına kadar sürecek. Hal böyle olunca ikinci el araçlarda da fiyat artışları devam edecek.” ifadelerini kullandı.