Ekonomi

Büyük zam geldi! Kilosu 50 TL oldu!

Son dönemlerde çeşitli ürünlere peş peşe zam gelmesinden sonra Balıkesir’den de bir zam haberi geldi. Balıkesir’in Bandırma ilçesinde balık haline az balık gelince, ortaya çıkan rakamlar herkesi şaşırttı.

Bandırmaya balık az gelince, balık etiketlerinde fiyatlar yükselişe geçti. Balıkçı Barış Yıldız, yapmış olduğu açıklamasında hamsinin kasasının 600 TL olduğunu belirterek, hamsinin kilosunun 50 TL olduğunu şu şekilde açıkladı:

“Bandırma balık haline balık az geliyor. Bu da otomatik olarak fiyatlara yansıyor. Dün 35 ile 40 Lira olan Hamsi 50 Liradan satılıyor. Çinekop kilosu 50, İstavrit kilosu 25 Liradan satılırken, Çupra tanesi 30, Levrek ise tanesi 35 ile 45 Liradan satılıyor”

Fiyatların yüksek olması sebebiyle, vatandaşların balığa ilgisinin de azaldığını söyleyen Yıldız, açıklamasının devamında, “Balık fiyatı yüksek olunca vatandaşın halimize ilgisi azalıyor. Beklediğimiz istediğimiz satışı yapamıyoruz. Tabi fiyatın yüksek olmasına hava şartları da büyük etken Lodos olunca balık az oluyor. Havaların düzeltip, balıkların bollaşıp, isteğimiz satışı yapmayı bekliyoruz. Evet balık fiyatları yüksek. Balık fiyatları düşsün, vatandaş balık yesin istiyoruz. Bir iki gün daha lodos varmış” ifadesini kullandı.