EkonomiGündemMevzuat

Benzin, motorin ve LPG fiyatları çok sert yükselince hükümet müdahale etti! Resmi Gazete’de yayımlandı: Akaryakıt için yeni dönem geldi

Resmi Gazete’de çok önemli bir karar yayımlandı. Bu karar doğrultusunda Petrol piyasasındaki dağıtıcı lisansı sahipleri tarafından bayilerinde, yetkilendirilmiş otomasyon şirketi aracılığıyla kaçak akaryakıt satışının yapılmasını önleyen teknolojik yöntemleri içeren bir bayi denetim sistemi kurulacak. Bu karar 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren geçerli olacak.

KARAR YAYIMLANDI

Konu ile ilgili olarak Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) “Petrol Piyasasında Dağıtıcı Lisansı Sahiplerinin Bayi Denetim Sistemine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kararı” Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yayımlanan bu karar doğrultusunda dağıtıcı lisansı sahiplerinin tescilli markası altında faaliyet gösteren bayilerinde, yetkilendirilmiş otomasyon şirketi aracılığıyla kaçak akaryakıt satışının yapılmasını önleyen teknolojik yöntemleri de içeren bir bayi denetim sistemi kurması ve uygulaması gerekecek.

ÇAPRAZ KONTOLLER

Söz konusu kararla, Otomasyon Sistemi Kılavuzu’nda da değişikliğe gidildi. Buna göre, dağıtıcı lisansı sahibi ve yetkilendirilmiş otomasyon şirketi, EPDK’nin erişimine sunulan ve EPDK’ye gönderilen tüm verilerden ve bu verilerin oluşturduğu tablolar arası çapraz kontrollerden sorumlu olacak.

Ayrıca yeni karar ile beraber yetkilendirilmiş otomasyon şirketinin otomasyon sistemi kurmadığı bayilere ilişkin veriler geçersiz kabul edileceği vurgulandı. Ayrıca Resmi Gazete’de yayımlanan karar doğrultusunda bu düzenleme 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren geçerli olacak.