EkonomiGündem

Gram altın fiyatları çok sert yükseldi! Gram altın fiyatında 800 liraya ramak kaldı: İşte güncel gram ve çeyrek altın fiyatları

Gram altın küresel altın fiyatlarındaki yatay hareketlere rağmen yurt içinde dolar/TL’nin yüksek seyretmesiyle rekorunu tazeledi. Gram altın fiyatları 800 lira seviyesine kadar yükseldi. Bu doğrultuda gram altın 793 lira olurken 795 lira rekorunu da kırdı. Çeyrek altın 1300 liraya çıktı. Gram altın şu sıralar 787 liradan alıcı buluyor. İslam Memiş de yatırımcıya önemli uyarılarda bulundu.

GRAM ALTIN REKOR KIRDI

Altın yatırımcıları Omicron varyantının ekonomilerde oluşturacağı etkiye odaklanırken bir yandan da ABD Merkez Bankası’nın (Fed) sıkı para politikasına gideceğine yönelik beklentilerle baskılanmaya devam ediyor.

Konu ile ilgili olarak gram altın fiyatları küresel altın fiyatlarındaki yatay hareketlere rağmen yurt içinde dolar/TL’nin yüksek seyretmesiyle rekorunu tazeledi. Gram altın 793 lira ile rekor kırmıştı ancak 795 liranın da üstüne çıkarak yeni rekor kırdı. Çeyrek altın 1300 liraya çıktı. Tam altın ise 5 bin lira barajını da yıktı.

ALTIN FİYATLARI

Güncel altın fiyatları ise şöyle oldu:

Gram: 787,85

Cumhuriyet: 5.051,00

Yarım:2.571,00

Çeyrek:1.282,00

DOLAR NEREYE GRAM ALTIN ORAYA

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş altın fiyatları hakkında önemli açıklamalarda bulundu ve “Bugüne kadar altın için hep ‘alın’ tavsiyemiz oldu. Gidişat belli. Sürekli yukarı yönlü hamlelerini devam ettiren bir kur ve altın var karşımızda. Dolar nereye, gram altın oraya” ifadelerini kullandı.

ALINMALI MI, SATILMALI MI?

Açıklamalarında ‘Altın almalı mı, satmalı mı?’ sorusuna da yanıt veren Memiş şu ifadeleri kullandı:

“Şu anda dövizin ya da diğer yatırım araçlarının alınabilir olduğunu düşünmüyorum. Eğer vatandaşlar kendilerine biraz daha vakit tanıyabilirlerse, o puslu havanın dağılmasını bekleyebilirlerse isabetli bir karar vermiş olabilirler.

Korku ve panikle işlem yapanlar geçen yıl da bu senaryoyu gördü. Her zaman zarar ederler. Muhtemel bu 13 TL seviyesi üzerinde döviz alanlar, 750 lira seviyesinin üzerinde gram altın alanlar bence bir kez daha düşünmeli. Dediğim gibi her şeyin tedbiri mutlaka alınmıştır. Bir şeyler muhakkak yavaş yavaş rayına oturacaktır. Çok karamsar olmamak gerekiyor”