GündemSağlık

Dünyanın İlk Bitkisel Koronavirüs Aşısı Üretildi: Yüksek Etkinlik Gösterdiği Açıklandı

Dünyanın ilk bitki bazlı koronavirüs aşısı Kanada’da üretildiği ve aşının Faz 3 klinik denemeleri sırasında enfeksiyona karşı yüksek etkinlik gösterdiği açıklandı.

Merkezi Kanada’nın Quebec eyaletine bağlı Quebec City kentinde bulunan Medicago ve İngiliz ilaç şirketi GlaxoSmithKline (GSK) ortaklığında üretilen dünyanın ilk bitki bazlı koronavirüs aşının, Faz 3 klinik denemeleri sırasında enfeksiyona karşı yüksek etkinlik gösterdiği açıklandı.

Aşının Bitki İçeriğine Dair Detaylara Yer Verilmedi

Şirketten yapılan açıklamada, aşının çalışılan tüm virüs varyantlarına karşı genel etkinlik oranının yüzde 71 olduğu ifade edildi. Kanada Sağlık Bakanlığına gerekli başvuruların yapılacağı belirtilen açıklamada, aşının bitki içeriğine dair detaylara yer verilmedi.

“Bu Sadece Quebec Ve Kanada İçin Değil, Dünya İçin Bir İlk Olacak”

CBC’ye konuşan Medicago Sözcüsü Brian Ward, bakanlığın ruhsat vermesi halinde aşının, virüs benzeri parçacık teknolojisini kullanan ilk COVID-19 aşısı ve insan kullanımı için onaylanmış ilk bitki bazlı aşı olacağını belirterek “Bu, sadece Quebec ve Kanada için değil, dünya için bir ilk olacak. Henüz aşı yaptırmamış olanlar ve iki doza ilaveten bir takviye dozuna ihtiyaç duyanlar için de aşımıza önemli bir ihtiyaç olacağını düşünüyorum” dedi.

Bitki bazlı aşıda, koronavirüse benzeyen ancak genetik materyalini içermeyen, bitki kaynaklı, virüs benzeri parçacıklar kullanıldı.

Çalışmanın Sonuçları Yayınlanacak

Açıklamaya göre aşı, bağışıklık tepkisini artırmaya yardımcı olmak için de güçlendirici bir adjuvanla desteklendi. Medicago’nun açıklamasında, Faz 3 çalışmasının tam sonuçlarının yakında hakemli bir bilimsel yayında yayımlanacağı ifade edildi.