EkonomiGündem

Asgari ücret zammı için milyonları heyecanlandıran gelişme! Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklayacak: Nefesler tutuldu

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün saat 15:00’da toplanacak. Bu toplantıda çok önemli konuların görüşülmesi bekleniyor. Toplantının en önemli gündem maddesi asgari ücret olurken toplantının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklama yapması bekleniyor.

EN ÖNEMLİ KONU ASGARİ ÜCRET

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanıyor. Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin ilk Kabine Toplantısı olacak. Kabine toplantısında koronavirüs salgını ve asgari ücret konuları görüşülecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Katar dönüşü Beştepe’de gerçekleşecek olan toplantıda en önemli gündem maddeleri döviz kurlarındaki artış, stokçuluk ve asgari ücret olacak. Bilindiği gibi 2022 asgari ücretin belirlenmesi kapsamında tarafların bir araya geldiği toplantılar devam ediyor. Üçüncü ve son toplantı öncesinde görüşmelerde gelinen aşama Kabine Toplantısında görüşülecek.

4 BİN 500 LİRAYA KADAR PEK ÇOK RAKAM KONUŞULUYOR

Asgari ücret için 3 bin 500 liradan 4 bin 500 liraya kadar pek çok rakam konuşulurken, Cumhurbaşkanı Erdoğan da  yaptığı açıklamalarında şu ifadelere yer vermişti:

“Biz kesinlikle bu noktada işçimizi zora sokmayacağız. Asgari ücret noktasında da inşallah en uygununu, en ideal olanını gerek brüt gerek net, masaya yatırarak nihai kararımızı vereceğiz. Bu nihai kararla birlikte de temenni ediyorum ki sadece işçi kesiminin buradaki memnuniyeti değil, iş verenin de bu alınan kararla memnun olması lazım.”

STOKÇULUKLA MÜCADELE

Cumhurbaşkanı Erdoğan stokçuluk hakkında da açıklamalarda bulunmuştu. Bu açıklama ise şöyle olmuştu:

“Özellikle benim en çok rahatsız olduğum konu stokçuluk. Stokçuluk bizim dinimizde de haramdır. Böyle bir şeye gidemezsiniz. Fakat görüyoruz ki stokçuluk yapanlar var, her alanda. Hele hele gıdada stokçuluk yenilir yutulur bir şey değil. Onun için şu andaki müeyyide, cezai müeyyide çok düşük. Biz şimdi ben Mehmet Bey’e de söyledim, ‘hemen hazırlıklarınızı yapın’. Bu müeyyideyi onları rahatsız edici bir noktaya çıkaralım”

Toplantıda, kararlılıkla sürdürülen terörle mücadelenin yanı sıra Koronavirüs ile ilgili son durum da gözden geçirilecek. Türkiye’de henüz görülmeyen “Omicron varyantı” ile ilgili tedbirler masada olacak.