EkonomiGündem

e-Devlet üzerinden başvuru yapanlara sosyal destek veriliyor! Vatandaşlara PTT üzerinden 1.100 TL pandemi desteği ödeniyor

Geri ödemesiz, karşılıksız pandemi destek ödemesi hala devam ediyor. Sosyal yardım ödemesi adı altında yapılan bu ödemelerin üçüncü fazı hala devam ederken başvuru yapan vatandaşların başvurularını sorgulayabilecekleri ve başvuru yapmayanların başvuru yapabilecekleri sayfa e-Devlet üzerinden hala erişime açık durumda. Vatandaşlar e-Devlet üzerinden başvurularını yapabiliyor ve ödemelerini hesaplarına aktarabiliyorlar. Ancak e-Devlet sistemine kayıtlı hesabı bulunmayan vatandaşlar PTT üzerinden ödemelerini alabiliyorlar. Bu destek ödemeleri ise Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılıyor. Ancak bu destekler için bazı vatandaşların başvuruları kabul edilmeyecektir. Kamupersoneli.net olarak hazırladığımız habere göre şu kişilerin başvuruları kabul edilmeyecektir:

KİMLERİN BAŞVURUSU KABUL EDİLMEYECEK?

Pandemi Sosyal Destek Programı Faz 1 ve Faz 2 kapsamında verilen 1000 TL’lik nakdi destekten faydalanmış olanlar,

5510 sayılı Kanunun 4/a maddesi kapsamındaki kamu işçileri,

5510 sayılı Kanunun 4/c maddesi kapsamındaki memurlar,

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’ndan gelir veya aylık alanlar (emekliler),

İŞKUR İşsizlik Ödeneğinden faydalananlar,

İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalananlar.

BAŞVURU GÜNLERİ

Tüm bunların yanı sıra e-Devlet üzerinden başvuru yapacak vatandaşlar için yoğunluktan dolayı T. C. kimlik numarasının son hanesine göre günler belirlenmiştir. Ancak hafta sonu kısıtlama olmadan herkes başvuru yapabiliyor. Hafta içi başvuru günleri ise şöyle:

0- Pazartesi
2-Salı
4-Çarşamba
6-Perşembe
8- Cuma

DESTEK ÖDEMESİ 1.100 TL

Pandemi sebebiyle geçim sıkıntısı yaşayan kişileri bir nebze rahatlatacak ödeme her ay Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 1100 TL olarak veriliyor. Geçen sene 1000 TL olarak verilen ödemelerin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurusuyla bu sene 1100 TL olduğu açıklanmıştı.