DünyaSağlık

Koronavirüsün merkez üssü Çin’den dünyaya umut aşılayacak haber: Yeni tedaviye onay verildi

2019’da koronavirüsün Çin’de patlak vermesinden bu yana dünya çapında birçok tedavi yöntemi araştırıldı, denendi ve onay aldı. Son olarak yine Çin’de bulunan ve onay alan bir tedavi yöntemi dünya için umut kaynağı oldu.

Koronavirüsün merkez üssü Çin, kovid-19’a karşı yeni bir tedavinin geliştirildiğini duyurdu. Çin’de tıbbi ürünler düzenleyicisi kurum tarafından yapılan açıklamada, Brii Biosciences’ın Kovid-19’a karşı geliştirdiği iki antikor kokteyli ile tedavinin onaylandığı belirtildi. Brii tarafından yapılan açıklamada, BRII-196/BRII 198 kombinasyonuyla geliştirilen tedavinin faz 3 çalışmalarında yüksek riskli hastalar için hastaneye yatış ve ölüm oranında yüzde 80 azalma sağladığı sonuçlarının elde edildiği kaydedildi. Ulusal Tıbbi Ürünler İdaresi’nden yapılan açıklamada, ilacın Kovid-19’u hafif ve normal atlatan hastalar, 12-17 yaş arası çocuklar ile hastaneye yatış ve ölüm oranı yüksek hastalar için onaylandığı bildirildi.

OMİCRON VARYANTI ARAŞTIRILIYOR

Brii Mali İşler Müdürü Li Ankang, Omicron mutasyonunun ilaç üzerinde nasıl bir etki göstereceğine ilişkin araştırmanın sürdüğünü ve sonuçların 2 hafta içinde belli olacağını söyledi. İlacın Kovid-19’un önlenmesinde de kullanıldığını ifade eden Ankang, Çin ve ABD dışındaki bölgelerdeki kullanım için potansiyel ortaklarla birlikte çalışılacağını belirtti. Önceliğin Güney Afrika, Brezilya ve Meksika gibi ilacın faz 3 denemelerine başlanmış olan ülkelere verileceği de açıklandı. İlaç onay almadan önce de Çin’de yaklaşık 900 hastada kullanıldı.