Gündem

Sağlık Bakanlığı Sağlık Sektörü Üreticileri Buluşması

Sağlık Bakanlığının resmi internet sitesinde bir duyuru yayımlandı. Yayımlanan duyuru ” Sağlık Sektörünün Yerli Üreticileri Ankara’da Buluştu ” başlığı ile yayımlandı. Duyurunun detayları ise şöyle;

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, Ankara Sanayi Odası (ASO) tarafından düzenlenen “Ankara Sanayi Odası Sağlık Sektöründeki Sorunları Tartışıyor” paneline katıldı.

ASO’da düzenlenen panelde medikal sektöründe faaliyet gösteren sanayicilerle bir araya gelen Bakan Müezzinoğlu, sağlık hizmeti sunumunda Türkiye’nin dünyanın en gelişmiş ülkeleriyle yarışabilecek, hatta yer yer çok daha iddialı olabilecek hizmet sunumunu yakaladığını söyledi. Sağlık hizmetleri konusunda takip eden olmakla birlikte takip edilen de olabilmek için çalışmalar yürüttüklerini vurgulayan Bakan Müezzinoğlu, Türkiye adına önemli bir süreci başlattıklarını ve son derece verimli sonuçların önümüzdeki yıllarda görüleceğini dile getirdi. Sağlık hizmeti sunumunda fiziki mekanlarla ilgili son 12 yılda çok önemli dönüşümler yaptıklarını belirten Bakan Müezzinoğlu, “Ama şuan da fiziki mekan dönüşümünde yakaladığımız dönüşüm henüz daha yüzde 50’lere ancak geldi. 40 bin yatak kapasiteli yaklaşık 270 civarında hastane inşaatlarının ihaleleri bitti, inşaat sürecine girildi. Bunların bir kısmı yüzde 90 tamamlanma süreçlerinde, bir kısmı da yeni başlama süreçlerinde. Böyle baktığımızda 40 bin yatak kapasitesi en geç 2017 sonu itibariyle bu ülkenin, bu milletin hizmetine girecek. Diğer taraftan kamu özel işbirliği ile ihalesini tamamladığımız ve inşaat süreçleri devam eden 30 bin yatak kapasiteli şehir hastanelerimizin inşaatlarının da büyük çoğunluğu 2017 sonu itibariyle hizmete girmiş olacak” diye konuştu.

“Türkiye bugün çok güçlü bir sağlık hizmet sunucusu”

Bakan Müezzinoğlu, sağlık hizmeti sunumunda Türkiye’nin bugün çok güçlü bir sağlık hizmeti sunucusu olduğunu ifade ederek, “Yarın da bunda daha iddialı olabilecek altyapıyı tamamlamış olacak. Bizim sağlıklı bir yolculuğumuz adına tek ayak üzerinde sek sek yürüyerek başarılı gidebileceğimiz bir süreç olmaz, olamaz. Çünkü sağlık her gün tıbbi gelişmeleri, bilimsel teşhis anlamında, tedavi anlamında yeni yeni gelişmeleri olan ve bu gelişmeleri takip eden bir ülke olmak ve bununla onur ve gurur duymak bizim için yeterli değil. Bizim çok güçlü bir hizmet sunucusu olmamızın yanında, çok güçlü bir sağlık tüketicisi bir ülkeyiz. Çok güçlü bir sağlık tüketicisi olan bir ülkeysek tükettiklerimizi güçlü üretebilen bir ülke olmanın stratejilerini de mutlaka gündeme almamız lazım” şeklinde konuştu.

Sağlık Bakanlığı olarak üç tane temel başlıkları olduklarını dile getiren Bakan Müezzinoğlu şunları söyledi:

“Bunlardan biri tükettiğimiz medikal ürünler, ikincisi tıbbi cihazlar, üçüncüsü de ilaç sanayi ve ilaç sanayinde güçlü olabilecek üç başlığı şekillendirmemiz, yol haritalarını belirlememiz gerek. Sağlık bakanlığı olarak alım garantili süreçleri planlamaya başladık. Biz özellikle kan ürünlerinin Türkiye’de üretimi ve alım garantili süreçlerle ilgili ihale süreçlerini tamamlamayı ümit ediyoruz. Bu ileri teknolojinin Türkiye’ye gelmesinin o alandaki stratejilerini bilmek gerekiyor ve onu dünya çapında üretenlere de Türkiye’de üretiminin yol haritasının doğru belirlenmesi gerekiyor. Yeni yasal düzenlememiz de bakanlar kuruluna bu süreyi iki misline yani 14 yıla kadar arttırabilecek yetkiyi bakanlar kuruluna alacak düzenlemeler de yapıyoruz.”