GündemSağlık

Gizli bir belirtisi var! Türkiye’de de görülen Omicron varyantıyla ilgili gerçek ortaya çıktı!

Güney Afrika’da ortaya çıkarak kısa süre içinde birçok ülkeyi ciddi boyutlarda etkileyen koronavirüsün en son varyantı Omicron’la ilgili çalışmalar sürüyor. Yapılan son çalışmalar, Türkiye’de de görülen varyantla ilgili bir gerçeği ortaya koydu. Omicron’un gizli bir belirtisi açığa çıkarken diğer varyantlardan farkı da açıkça belirtilmiş oldu.

Bu zamana kadar ortaya çıkan varyantlardan daha fazla sayıda mutasyon içerdiği gerekçesiyle tehlikeli olarak görülen Omicron varyantı ülkemizde de bulaşmaya ve yeni bir tehdit oluşturmaya devam ediyor.

Ülkeler tek tek kırmızı alarma geçerken Türkiye de yeni bir karantina tehlikesiyle karşı karşıya. Hollanda, Omicron’un yayılımının engellemesi amacıyla 14 Ocak’a kadar tam kapanma kararı aldı; ABD ise tüm yolculardan aşı durumuna bakılmaksızın negatif PCR testi ibraz etme zorunluluğu getirdi.

Kanada Federal Sağlık Bakanı Jean-Yves Duclos da düzenlenen bir basın toplantısında, “21 Aralık itibarıyla tüm uzunluklardaki yolculuklar için varış öncesi PCR testi şartı tekrar yürürlükte olacak.” dedi. Duclos, güncellenmiş varış öncesi test şartının 21 Aralık’ta yürürlüğe gireceğini aktararak, uygulamaya 72 saat veya daha kısa yolculuktan sonra Kanada’ya geri dönen tüm yolcuların da dahil olduğunu ifade etti.

Bakan Duclos, Kanada havalimanlarına gelen yolcuları test etme kapasitesini de genişlettiklerini ve 30 Kasım’da günde 11 bin olan havalimanı test kapasitesinin, 16 Aralık itibarıyla 20 bin 960’a çıkarıldığını açıkladı.

Gizli Bir Belirtisi Ortaya Çıktı

Omicron varyantıyla ilgili bir diğer gerçek de varyantın belirtilerine dair. Gizli belirti olarak nitelendirilen bu belirti ise koronavirüsün genel semptomları olan kuru, sürekli öksürük, yüksek sıcaklık ve tat veya koku alma duyusu kaybından farklı. Omicron’un ilk ortaya çıktığı Güney Afrika’daki doktorlar, hastaların gece terlemesi semptomları bildirdiğini söylediler. Bu belirtinin dışında virüs görülen kişilerin burun akıntısı, baş ağrısı, yorgunluk, vücut ağrıları gibi semptomlardan şikayetçi olduğu belirtildi.