EkonomiGündem

Et fiyatlarıyla ilgili flaş gelişme! Kırmızı etin kilosu yılbaşından sonra daha da zamlanacak

Dolar kurunun maliyetleri arttırmasıyla piyasayı etkileyen zamlardan en çok etkilenen kırmızı et fiyatları oldu. Kurban Bayramı’nda kesilecek hayvan kalmayabileceğine dikkat çeken kasaplar yılbaşında kırmızı etin kilosunun 150 TL’yi bulabileceğini ifade ediyorlar.

Sözcü’ye konuşan Adana Kasaplar Odası Başkanı Saruhan Yağmur, Katar’a 2.5 milyon adet küçükbaş hayvan satıldığını belirterek, “Etin kilosu yılbaşında 150 TL’ye çıkacak ve bayramda kesecek hayvan bulunamayacak” dedi. İran’ın da sırada olduğunu açıklayan Yağmur, yurtdışından gelen küçükbaş hayvan talebinin Türk Lirası’nın değer kaybetmesinden kaynaklandığını ifade etti ve şu anda 120 TL olan kuzu etinin kilosunun yılbaşında 150 TL’ye ulaşacağını vurguladı.

Devletin duruma müdahale etmesini istediklerini anlatan Yağmur, sektörün zor bir dönemden geçtiğini kaydetti. Vergi konusunda da sıkıntı yaşadıklarını dile getiren Yağmur, “Etin kasaba girişi yüzde 1. Satışta ise yüzde 8 vergi veriyoruz. Yüzde 7 bizden gidiyor. 3-4 yıldır söylüyoruz düzeltme yapmadılar bu konuyla ilgili. Ben isterim ki eti 50 TL’ye satayım. Ama özel ve kamu market zincirleriyle de mücadele ediyoruz” dedi.

Piyasadaki durumun devam etmesi durumunda stokçuluğun da başlayacağına dikkat çeken Yağmur, “Canlı hayvanın kilosu geçen yıl 27-28 TL’ydi. Şimdi 38 liraya çıktı. Yılbaşında ise 45 lirayı bulur. Devlet acilen müdahale etmeli” ifadelerini kullandı.

Marketlerde Güncel Kırmızı Et Fiyatları Nasıl?

Migros Sanal Market üzerinden derlenen veriler şu şekilde:

Dana Kuzu Kıymalık Kg 82,90 TL

Dana Döş Rulo Kg 92,95 TL

Dana Sotelik Et Kg (But Eti) 112,95 TL

Dana Tas Kebaplık Kg (But Eti) 109,95 TL

Dana Antrikot Kg 141,95 TL

Dana Fırınlık Kaburga (Short Ribs) 105,95 TL

Kuzu Kuşbaşı Kg 133,95 TL

Kuzu Pirzola Kg 141,95 TL