GenelGündem

Evcil hayvan sahipleri için son günler! Köpekler için 4 gün sonra bitiyor, kediler için 1 sene daha süresi var

26 Şubat 2018 tarihinde yayımlanan Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik’e göre iki yıl sonunda mikroçip uygulamasına geçilmiş; evcil hayvan sahiplerine hayvanlarına çip taktırma zorunluluğu gelmişti. Köpekler için bu süre 2021 yılı sonu olarak belirtilirken, kedi ve gelincikler için ise bu süre 2022 yıl sonu şeklinde kaydedildi.

Resmi açıklamalara göre sahipli köpeklerin bu yıldan itibaren, sahipli kedi ve gelinciklerin ise 2022 yılından itibaren bireysel olarak kimliklendirilerek kayıt altına alınması zorunlu hale getirildi. Ancak kedi ve gelincikler de bu yıldan itibaren gönüllü olarak kayıt altına alınabilecekler. Tavşanların, kuşların ve diğer evcil hayvanların bu uygulamaya dahil edilmesi düşünülmüyor. Dünyada ve Avrupa Birliği ülkelerinde gelincik evcil hayvan olarak besleniyor. Ülkemizde de azda olsa gelincik beslendiği için kimliklendirilerek kayıt altına alınması amacıyla yönetmeliğe dahil edildi.

Mikroçip Nasıl Bir Uygulama?

Mikroçip sadece uluslararası standartta 15 haneli bir tanımlama numarası içeriyor. Söz konusu tanımlama numarasıyla birlikte hayvanlara ait tüm bilgiler (sahibi, türü, ırkı, cinsiyeti, rengi, doğum tarihi vb.) Bakanlığımızca oluşturulan ve kullanıma açılan Ev Hayvanı Kayıt Sistemi (PETVET)’ne kaydedilecek. Yine uluslararası standartlarda hazırlanan ev hayvanı pasaportunda da ev hayvanlarına ait tüm bilgiler (tür, ırk, cinsiyet, renk, doğum tarihi vb.), hayvan sahiplerine ait bilgiler (ad-soyad, adres, iletişim bilgileri vb.) ile hayvanlara uygulanan aşı, ilaç ve tedavi bilgileri bulunacak.

Çip Taktırmayanlara Ne Olacak?

Ocak ayından itibaren çip takılmamış herhangi bir köpek tespit edildiğinde vatandaş önce uyarılacak. Uyarılara rağmen köpeğe hala çip takılmadığı tespit edilirse kişi, cezai yaptırımlarla karşılaşacak. Cezaların ise 10 bin TL’ye varan tutarlarda olduğu belirtildi.