Gündem

Hem Delta hem de Omicron! Yeni varyant: Delmicron! Bu belirtiler varsa Delmicron olabilirsiniz: Test verin

Koronavirüsle ilgili son dakika haberleri gelmeye devam ederken kötü bir haber daha geldi. Yeni varyant keşfedildi ve hem Delta hem de Omicron varyantının birleşimi ile Delmicron varyantının ortaya çıktığı belirtildi. Bu yeni varyantın ABD ve Avrupa’daki koronavirüs vakalarının artışından sorumlu olduğu aktarıldı.

DELMİCRON VARYANTI ORTAYA ÇIKTI

Konu ile ilgili olarak Dünyada Omicron varyantı konuşulmaya devam ederken yeni bir varyant daha ortaya çıktı. Delmicron adı verilen mutasyon hem Delta hem de Omicron’un özelliklerini taşıyor. ABD ve Avrupa’daki koronavirüs vakalarının artışından sorumlu olduğu belirtilen mutasyonun ciddi hastalığa neden olabileceği düşünülüyor. Peki Delmicron nedir ve nasıl ortaya çıktı? Delmicron varyantı hangi semptomlara neden oluyor?

Omicron varyantının doğal enfeksiyon ve aşıların sağladığı bağışıklığı geçebileceği belirtilerek omicron enfeksiyonunun en sık görünen semptomları arasında boğaz ağrısı, baş ağrısı ve yorgunluk yer aldığı belirlendi.

Omicron durumunda, Delta varyantında olduğu gibi koku ve tat kaybı sıklıkla görülmüyor. Bunun yanı sıra Delmicron varyantının belirtileri de paylaşıldı.

HASTALIĞIN BELİRTİLERİ

Semptomlar söz konusu olduğunda, Delta ve Omicron’un bir kombinasyonu olan Delmicron enfeksiyonu, ana varyantlarıyla aşağı yukarı aynı semptomu gösterme eğiliminde olduğu belirtildi. Yani Delmicron varyantında hem delta hem de omicron varyantının belirtileri görünüyor. Delta ve omicron varyantının belirtileri şöyle paylaşıldı:

“Boğaz ağrısı, kalıcı öksürük, baş ağrısı, tat veya koku alma duyusunda değişiklik, burun akıntısı, yüksek ateş”