Sağlık

Yüzyılın Mucizevi Karışımı! Pekmeze Limon Sıkıp Yerseniz…

Kış aylarını sağlıklı geçirmek ve kimyasal ilaçlar kullanmak istemeyenler, bu haber tam size göre. Yüzyıllardır Anadolu topraklarında tüketilen iki besinden oluşan ilaç gibi karışım olan pekmez ile limonun faydalarını sizler için araştırdık.

Günümüzde çoğu insanın hemen hemen ilk kez duyacağı pekmez ve limon ikilisi adeta virüslerin korkulu rüyasıdır. Sinirden sindirim sistemine kadar vücudu yenileyen bu ikili farklı virüs çeşitleri nedeniyle yıllardır dünya genelinde ciddi sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır. Uzmanlar bu tür sağlık sorunlarının yaşanmaması için en temel önlemin beslenme olduğunu ifade ediyor. İlaçlardaki kimyasallarda uzun süre sonra ortaya farklı sorunlar çıkartabileceğinden uzmanlar genellikle doğal beslenmenin altını çiziyor. Yüzyıldır bilinen bazı alternatif tıpta meşhur olan karışımlardan biri olan pekmez ve limonda böylece yeniden popüler hale geldi. Hemen hemen herkes pekmez ve karabiber ikilisinin boğazı temizlediğini ve kuru öksürüğe iyi geldiğini biliyor. Ancak çoğu kişi pekmez ve limonun vücuda olan faydalarını bilmiyor.

Demir Oranını Artırarak Kansızlığı Önlüyor

Limon demir bakımından zengin olan neye sıkılırsa içindeki demir oranını yükseltir. Örneğin limon ve ıspanağa da bu yüzden limon sıkılması tavsiye edilir. Çünkü içerdikleri demir oranını artırarak kansızlığı önlüyor.

Pekmez Ve Limon Karışımının Faydası Nedir?

  • En büyük faydası kansızlığı bitirmesidir. Özellikle üzüm pekmezinden yapılan karşımın kandaki kan hücrelerinin sayısını artırmayı destekler.
  • Gribal hastalıklara karşı bağışıklığı yenileyen ve güçlendiren bu karışım düzenli tüketildiğinde vücuttaki virüslerin etkisiz hale getirerek vücuttan atılmasını sağlar.
  • Günde iki bardak tüketildiğinde vücudun ihtiyacı olan tatlı oranını karşılar. Böylece kilo vermek isteyenler için ideal karışım haline gelir.
  • Hastalıklar nedeniyle boğazda artan kaşıntı ve öksürükler içinde ilaç gibidir. Anında keserek rahat bir nefes almayı sağlar.
  • Sinir sistemindeki hücreleri yenileyerek gün boyu enerjiyi artırır. Yaşam kalitesini artıran bu karışım geceleri de rahat bir uyku haline neden olur.

Pekmez Ve Limon Karışımı Nasıl Hazırlanır?

İstediğiniz herhangi bir pekmez türü: dut, üzüm, keçiboynuzu ya da karaduttan 2 yemek kaşığı kadar bir cezveye koyup üzerine yarım su bardağı su boşaltın ve karıştırın. Daha sonra taze sıkılmış yarım limon suyunu da ekleyip kaynatın. Ocaktan aldığınız bu karışım hafif ılıdıktan sonra içiniz bu uygulamayı ara vermeden 7 gün boyunca sabah akşam birer bardak tüketerek yapınız. Bunun yanı sıra bir ikinci karışım ise bir yemek kaşığı zeytin yağına iki yemek kayığı pekmez koyarak bir kez pişirip ateşi kestikten sonra yine bir yemek kaşığı limon suyu ilave edip karıştırıp tüketilebilir. Zeytinyağı tüketmek istemeyenler üsttekini yapabilir. Ancak kronik ilaç kullananlar önce doktorlarına başvurmalı.