EkonomiGündem

TOKİ’den konut seferberliği! Dar gelirli vatandaşlara büyük müjde: Tam 50 bin konut

Hükümet dar ve orta gelirlilerin konut sahibi olması için tüm imkânları seferber ederken bu doğrultuda yurt dışına çıkış yapan vatandaşlardan çıkış başına alınan 50 liranın 15 lirası TOKİ’ye aktarılıyor. Son 10 yılda TOKİ’ye yurt dışı çıkış harcından aktarılan tutar 1 milyar liraya yaklaştığı ifade edildi. Bunun yanı sıra dar gelirli vatandaşlara da büyük destek geldiği bildirildi.

904 BİN KONUT DAR GELİRLİ İÇİN

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum konut seferberliği kapsamında bugüne kadar hayata geçirilen 1 milyon 58 bin konutun yaklaşık 904 binin dar ve orta gelir gruplarına yönelik inşa edilen konutlar olduğunu açıkladı.

Toplu Konut İdaresi’nce bu yılın sonuna kadar 80 bin konut üretilirken, 2022’de de 50 bin konut yapılacağı bildirildi. Bu konuda bazı çalışmalar yürütülüyor. Bu çalışmalar hakkında Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum 81 il ve ilçede bugün itibariyle 180 bin konutun inşaatının sürdüğünü ifade etti.

SIRAYLA İHALE EDİLECEK

Bakan Kurum açıklamalarında “Bu yılın sonu itibariyle yaklaşık 67 bin konutun ihalesi yapılmış olup toplamda yaklaşık 80 bin konutun ihale edilmesi planlanmıştır. Ayrıca 90 bin konutun proje çalışmaları sürüyor sırasıyla ihale edilecek” ifadelerine yer vererek şöyle devam etti:

“Üretilen konutların yüzde 13.19’u gelir paylaşımı projeleri olup buradan sağlanan kaynakla sosyal konutlar finanse ediliyor.

Konut seferberliğinin başladığı 2003’den bugüne kadar hayata geçirilen 1 milyon 58 bin konutun yaklaşık 904 bini dar ve orta gelir gruplarına yönelik oldu. TOKİ sağlıklı ve yaşanabilir kentsel alanlarda yeterli v nitelikli sosyal konutlar üreterek özellikle konutu olmayan vatandaşlara az peşinat, düşük taksit ve uzun vadelerle kira öder gibi maliyetine ev sahibi olmaları için faaliyetlerini sürdürüyor.

Kalite, sağlamlık ve uygun maliyet gibi konularda inşaat sektörüne öncülük ve konut piyasasını disipline etmektedir.”

“İNŞA EDİLMEYE DEVAM EDİLECEK”

Yurt dışına çıkış yapan vatandaşlardan çıkış başına alınan 50 liralık harcın 15 lirasının TOKİ’ye aktarıldığını kaydeden Bakan Kurum, “Son 10 yılda TOKİ’ye yurt dışı çıkış harcından aktarılan tutar 808 milyon lira olup önceki yıl aktarılan tutar da 108 milyon liraya ulaştı.

TOKİ tarafından Milli Eğitim Bakanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü arasındaki protokoller kapsamında son 10 yılda yaklaşık 63 bin kişi kapasiteli 149 yurt, pansiyon bugüne kadar da 80 binin üzerinde kapasiteli 208 yurt, pansiyon uygulaması hayata geçirildi. Protokol kapsamında inşa edilen yurt, pansiyonların çoğu eğitim tesisleri ile birlikte paket olarak ihaleye çıkıyor. Gelecek talepler doğrultusunda modern ve standardı yüksek yurtlar inşa edilmeye devam edilecek” dedi.