GündemSağlık

Bilim İnsanları Açıkladı: Omicron O Tehlikeye Karşı Doğal Bağışıklık Sağlıyor

Güney Afrika Sağlık Araştırma Enstitüsü’ndeki Prof. Alex Sigal, sosyal medya hesabı Twitter’dan yaptığı açıklamada Omicron’un Delta’yı dışarı atmaya yardımcı olacağını söyledi.

Birkaç haftadır yapılan araştırmada, Omicron ile enfekte olan kişilerde ve özellikle aşılı olanlarda Delta varyantına karşı geliştirilmiş bir bağışıklık bulundu. Araştırmacılar, 14 gün içinde özellikle aşılı kişilerde nötralizasyonunun 14 kat arttığını tespit ederken, Delta varyantının nötrlizasyonunda 4.4 katlık bir artış olduğunu belirtti.

Omicron’un Delta’ya Karşı Doğal Bir Bağışıklık Sağlıyor

Yetkililer konuyla ilgili, “Omicron ile enfekte olmuş kişilerde Delta varyantı nötralizasyonundaki artış, Delta’nın bu bireyleri tekrardan yeniden enfekte etme yeteneğinin azalmasını sağlıyor” açıklamasında bulundu. Aynı zamanda bilim insanları Omicron’un Delta’ya karşı doğal bir bağışıklık olduğunu da söyledi. Kısacası Omicron Delta’nın yerine geçtikçe Delta varyantını yok ediyor.

Hatalığı Ciddi Atlatma Oranlarının Delta’ya Göre Daha Az

Bilim insanlarına göre bunun sonucunda koronanın şiddetli hastalık durumu azalacak ve enfeksiyonlu bireyler toplum içinde daha az rahatsız hale gelecek. Güney Afrika Sağlık Araştırma Enstitüsü’ndeki Prof. Alex Sigal Twitter’dan yaptığı açıklamada Omicron’un Delta’yı dışarı atmaya yardımcı olacağını söyledi. Çalışmalar, Omicron ile enfekte olan kişilerin hastaneye yatış ve hastalığı ciddi atlatma oranlarının Delta’ya göre daha az olduğunu söylüyor.