EkonomiGündemKamu PersonelleriMeb PersoneliÖğretmen

Asgari ücrete yapılan yüzde 50 zamdan sonra öğretmen maaşlarına da yüzde 50 zam! Peş peşe paylaşımlar geliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2022 yılında geçerli olacak asgari ücret günler öncesinde açıklandı. Asgari ücret görüşmelerinde tarafların talepleri görüşülüp mutabakata varıldı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunuldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise nihai kararı vererek kameralar karşısına geçti ve bir basın açıklaması yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan burada yaptığı açıklamalarında asgari ücrete yüzde 50.44 oranında zam yapıldığını belirtti ve 2022 yılında geçerli olacak olan asgari ücretin 4 bin 250 lira olduğunu ifade etti.

YÜZDE 50 ZAM İSTİYORLAR

Asgari ücrete yapılan yüzde 50 zam oranından sonra öğretmenlerden de çeşitli talepler gündeme gelmeye başladı. Öğretmenler sosyal medya paylaşım sitesi olan Twitter’da #ÖğretmenedeYüzde50zam etiketiyle taleplerini gündeme getirmeye başladılar.

Yıllardır sadece resmi enflasyon oranında zam alan öğretmenlerin alım gücü son aylarda iyice düştü. Artık azalan alım gücü karşısında öğretmenliğin maddi olarak hiçbir cazibesinin kalmadığını ifade eden öğretmenler sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Öğreetmenler tarafından bir hashtag gündem olup trendlere sokuldu ve yüzde 50 istenildiği ifade edildi. Öğretmenler sosyal medya platformlarında görüşlerini belirterek geçim zorluğundan dolayı yüzde 50 zam istiyorlar.

ÖĞRETMENLERİN TALEBİ

Konu ile ilgili olarak öğretmenler tarafından yapılan paylaşımlar ise şöyle oldu:

  • Öğretmen maaşı ile asgari ücret neredeyse eşitlendi artık asgari ücretli öğretmenlerimiz var.
  • Gerçek enflasyon %60, asgari ücret %50 arttırılmışken Öğretmenlere ve Memurlara da en az %50 zam yapmak elzemdir!
  • Asgari ücrete verilen zam %50, Öğretmene verilen zam %5, Cidden vicdanınız kabul ediyor mu bunu?! Bir öğretmen aldığı maaş ile “ay sonunu nasıl geçireceğim ” diye düşünmekten mesleğine işine tam odaklanamıyor. Çünkü öğretmen maaşı çok düşük seviyede.
  • Asgari ücrete yapılan zam oranında zam istiyoruz.

ÖĞRETMEN MAAŞLARI

Milyonlarca memur ve memur emeklisinin toplu sözleşme zammı bilindiği gibi Ağustos’ta belli olmuştu. Bu doğrultuda 2022 yılı için yüzde 5+7, 2023 yılı için ise yüzde 8+6 olmak üzere maaşlarda iki yıl süresince kümülatif yüzde 28.62’lik bir artış olacağı belirtilirken 2021 Temmuz ayında göreve yeni başlayan ve derecesi 9/1 olan stajyer bir öğretmenin maaşı 5.205 lira olarak açıklanmıştı.

2023 YIL SONUNDA 6 BİN 802 LİRA

2022 öğretmen zam oranlarına göre 202 yılının Ocak ayında göreve yeni başlayan ve derecesi 9/1 olan stajyer bir öğretmenin maaşı 5.553 TL olacağı gibi 2022 yılında Temmuz Aralık döneminde ise maaşı 5941 TL’ye yükseleceği belirtilirken 2023 yılında da tüm memurlara olduğu gibi öğretmenlere de yüzde 8+yüzde 6 zam yapılacak. Bu zam ile beraber 2023 Temmuz ayına kadar6.417 TL, 2023 Temmuz ayından yılsonuna kadar da 6.802 TL öğretmen maaşı olacak.