EkonomiGündem

Devletten çocuğu olan vatandaşlara müjde! Anne ve babalar dikkat: Her çocuk için para veriliyor

Devlet, çeşitli isimler altında vatandaşlara ödemeler yapılmaya devam ediyor. Devlet tarafından yapılan yardımların bir tanesi de çocuğu olan vatandaşlara veriliyor. Çocuklar için vatandaşlara ödeme yapılıyor. Yeni doğum yapan anneye süt parası olarak adlandırılan emzirme ödeneği belirtilen şatları taşıyan tüm annelere verildiği belirtildi. Ancak bu ödemeden yararlanmak isteyen annelerin bazı şartlara haiz olması gerekiyor.

ANNELERE ÖDEME

Çocuğu olan ailelere para verileceği müjdelendi. Doğum yaptıktan sonra bakanlık tarafından TC kimlik numaranız ile hemen hakkınız olan ödemeyi almanızın mümkün olduğu belirtilerek emzirme ödeneği bilindiği gibi 180 lira olarak veriliyordu. Ancak geçen yıl 202 lira olan bu ödeme bu yıl 232 liraya kadar çıktı.

Emzirme ödeneği ya da süt parası olarak adlandırılan bu ödemeleri almak için annenin çalışan olmasına gerek yok. Çalışan çalışmayan tüm anneler bu ödemeden yararlanabilir. Annenin sigortalı olmaması durumunda ödemeler sigortalı erkeğe de verilebiliyor.

BELİRLENEN ŞARTLAR

Emzirme ödeneği hakkında Bakanlık tarafından bazı şartlar belirlendi. Bu şartlara haiz olmayan ailelere para ödemesi yapılmayacak. Bu şartlar ise şöyle paylaşıldı:

-Hizmet akdine tabi (4/a lı) çalışan sigortalılar için, doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması,

-Kendi adına ve hesabına (4/b li) çalışan sigortalılar için, doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi yatırılmış ve genel sağlık sigortası primi dahil prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması,

-Doğumun canlı gerçekleşmiş olması

YAPILAN ÖDEME

Emzirme ödeneğine hak kazanan sigortalılardan sigortalılığı sona erenlerin, bu tarihten başlamak üzere 300 gün içinde çocukları doğarsa, sigortalı kadın veya eşi analık sigortasından yararlanacak erkek, doğum tarihinden önceki 15 ay içinde en az 120 gün prim ödenmiş olması şartıyla emzirme ödeneğinden yararlandırılacağı ifade edildi. Bu tutar 2021 yılı için 232 lira oldu ancak 2022 yılı için geçerli olan asgari ücretin 4 bin 250 lira olması ile bu ödemeler de artacak.

BAŞVURU DETAYLARI

Emzirme ödeneğinin talep edilmesinde hak düşürücü süre, hakkın doğduğu tarihten itibaren beş yıldır.

Emzirme ödeneği alabilecek olanların kuruma talep dilekçesi vermek sureti ile başvuru yapma şartı kaldırılırken emzirme ödeneği sistemde görülen emzirme ödeneği raporuna istinaden otomatik olarak ödenmektedir.