Bilim, TeknolojiDünyaGündemSağlık

Omicron gündemine bir yenisi daha eklendi! Yeni belirti ortaya çıktı: Şüphelenenler buna dikkat etsin

Dünyada yayılmayı hızla sürdüren endişe verici Omicron varyantı gündemi durulmuyor. Son olarak araştırmacılar koronavirüsün Omicron varyantına ilişkin yeni bir belirtiyi daha gün yüzüne çıkardılar. Buna göre Omicron varyantı vücutta gözle görülür bazı semptomlara neden oluyor.

Hayat Eve Sığar uygulamasının bir benzeri olarak Birleşik Krallık’ta kullanılan ZOE Covid Semptom Çalışma Uygulaması’nda son dönemde yaygınlaşan Omicron varyantıyla ilgili yeni bulgulara ulaşıldı.

Hastalanan kişilerin yaşadıkları ve tespit ettikleri semptomları bildirdiği uygulamada son dönemde Omicron varyantının “yeni kilit” semptomları artış gösterdi. Koronavirüsün önceki türleri gibi öksürük ve yüksek ateş yerine yeni semptomların ortaya çıktığı belirlendi.

Orijinal koronavirüs ve Delta varyantına göre daha hafif geçtiğine inanılan Omicron varyantının ilk belirtileri ile ilgili yeni semptomları açıklayan yetkililer, hastalandığından şüphelenen kişilerin ellerine ve ayaklarına dikkatlice bakması gerektiğini duyurdu.

Yeni Cilt Rahatsızlığı

Dünya çapında hızla yayılan Omicron varyantının yeni çıkan bu belirtisi ise ciltte kaşıntı hissi. ZOE Covid Semptom Araştırma Uygulaması üzerinden koronavirüse yakalananlar ciltte bir kaşıntı hissettiklerini söyledi.

Uzmanlar ikinci tür olarak tanıttıkları bu cilt rahatsızlığının ise özellikle dirsek, diz ve el ve ayakların üzerinde oluştuğuna dikkat çekti. Daha isilik ve pişik şeklinde görülen bu cilt rahatsızlığının Omicron varyantına yakalananlarda ciddi oranda görüldüğü belirtildi.

Grip Olan Kişilerle Görüşmeyin

ZOE’yi yöneten isimlerden olan Profesör Tim Spector, “İlk varyant tespit edildikten sonra vaka sayıları hızla arttı ve yeni sayılar endişe yaratıyor. Semptom gösteren vakalarda çok ciddi bir artış oldu. Grip gibi belirtileri olan kişilerle görüşmeyin. Grip belirtileri gösterenlerin yarısında koronavirüs var” ifadesini kullandı.