Genel

Apple Fabrikasında Skandal! Kötü Çalışma Koşulları Deşifre Oldu

Teknoloji devi Apple’ın en büyük tedarikçilerinden Foxconn’un Hindistan’daki iPhone üretim fabrikasındaki skandal çalışma koşulları 6 çalışanın yaşadıklarını anlatmasıyla deşifre oldu.

Apple’ın en büyük tedarikçilerinden Foxconn’un Hindistan’daki iPhone üretim fabrikasında, skandallar devam ediyor. Fabrikasında başlayan protestolar, çalışanların gıda zehirlenmeleri yaşamaları sonucunda patlak vermiş ve fabrika kapatılmıştı. Daha sonra ise çalışanların sağlıklı koşullarda konaklama yapamadıkları ortaya çıkmıştı. Chennai yakınlarındaki Sriperumbudur kasabasında bulunan ve yaklaşık 17 bin kişiyi istihdam eden fabrika, 18 Aralık’tan bu yana kapalı.

Çalışanlardan Açıklama: Kurtlu Yemek Yiyoruz

Reuters, Chennai yakınlarındaki Foxconn fabrikasında çalışan altı kadınla konuştu. Yaşadıkları korku nedeniyle isimlerinin açıklanmasını istemeyen kadınlar, zaman zaman kurtlu yemek yediklerini söyledi. Açıklama yapan işçiler, 6 ila 30 kadının bulunduğu odalarda işçilerin yerde yattığını belirtti. İki işçi, yaşadıkları pansiyondaki tuvaletlerin suyu olmadığını dile getirdi.

“Sık Sık Gıda Zehirlenmesi Yaşıyoruz”

Protestolardan sonra işten ayrılma kararı alan 21 yaşındaki bir başka işçi, Reuters’e yaptığı açıklamada, “Pansiyonlarda yaşayan insanlarda her zaman bir hastalık ya da başka bir şey vardı. Sık sık cilt alerjileri, göğüs ağrısı, gıda zehirlenmesi yaşıyoruz” dedi.

Apple, Denetçi Göndermişti

Bir Apple sözcüsü, “Foxconn Sriperumbudur’daki gıda güvenliği ve konaklama koşullarıyla ilgili son endişelerin ardından, yurtlardaki koşulları değerlendirmek için bağımsız denetçiler gönderdik” demişti.