Gündem

Bilişim Öğrencilerine "En Uygun Meslek" Yazılımı

2. Uluslararası Dijital Yaşam Ortamları Kongresi’nde (DLE2016), bilişim sektöründe çalışmayı hedefleyen öğrencilere hangi mesleğe daha uygun olduklarını öneren yazılım da tanıtılacak.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı İnternet Geliştirme Kurulu, CEBIT Bilişim Eurasia, İnsan, Toplum ve Teknoloji Derneği (İTTD) ve İstanbul Üniversitesi’nin (İÜ) iş birliğiyle düzenlenecek kongre, yarın İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesinde gerçekleştirilecek.

“Bilişim sektöründe istihdam politikaları ve mesleki uygunluk” temasıyla organize edilen kongre, binden fazla akademisyen, öğretmen, öğrenci, işveren, kamu/özel sektör insan kaynakları yöneticisi ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerini bir araya getirip, bilişim sektöründe istihdam politikaları ve mesleki uygunluk konularını tartışıp sorunlara çözüm önerileri getirmeyi amaçlıyor.

Kongre kapsamında bilişim sektöründe mesleki sınıflandırma, çalışma pozisyonları ve görev tanımları,  kariyer planlama, mesleki gelişim meslek seçimi ile ilgili kuramlar, yaklaşımlar, kişilik testleri, kişilik envanteri, ilgi envanteri, kadın istihdamı,Türkiye’de ve dünyada mesleki rehberlik ve meslek seçimi, engelli istihdamı gibi konular ele alınacak.

Mesleki uygunluk yazılımı

İÜ Öğretim Üyesi ve DLE2016 Kongre Başkanı Doç. Dr. Fatih Gürsul, kongreye lise ve üniversite öğrencilerinin ücretsiz katılabileceğini belirtti.

Kongrede sırasında, bilişim sektöründeki çalışma pozisyonlarını içeren özel bir kişilik envanteri yazılımının duyurulacağını bildiren Gürsul, “Bilişim Sektörüne Özel Kişilik Envanterine Dayalı Mesleki Uygunluk Yazılımı”nın, danışmanlığında İÜ Enformatik Bölümü Doktora Öğrencisi Kemal Şahin’in doktora tezi kapsamında geliştirildiğini ifade etti.

Bilişim sektöründe çalışmak isteyen lise ve üniversite öğrencileri için mesleki uygunluk yazılımını hazırladıklarını aktaran Fatih Gürsul, yazılıma ilişkin şu bilgileri verdi:

“Tamamen yerel değerler ışığında, Türkçe olarak Türkiye özelindeki bilişim sektörünün istihdam gereksinimlerine göre geliştirilen yazılım için öncelikli olarak bilişimde çalışma pozisyonları tarandı ve popüler  olarak tercih edilen pozisyonlar tespit edildi. Bu alanlarda görev alan yaklaşık 400 uzman ile yüz yüze görüşülerek, mesleklerin kişilik gereksinimleri çıkartıldı. Yazılım içerisindeki karar destek mekanizması sayesinde, testi gerçekleştiren katılımcının kendi kişilik envanterine en uygun meslekleri raporlayan ve sıralayan özel bir algoritma geliştirildi. Kişisel mahremiyete saygı için tüm bilgiler şifreli olarak saklanıp kesinlikle 3. şahıslarla paylaşılmayacak. Yazılıma yeni nesil teknolojiler sayesinde tüm cihazlardan erişim mümkün olacak. Yazılımı kongreye gelen tüm lise ve üniversite öğrencileri ücretsiz kullanıp kişilik özelliklerine göre 40 meslekten hangisine daha uygun olduğunu görebilecek.”

Bilişim sektöründe güncel çalışma pozisyonları ise şöyle:

“Ağ teknolojileri elemanı, bilgi işlem destek elemanı, bilgisayar mühendisi, BT çözümleri uzmanı, bilgisayar donanım elemanı, iş analisti, eğitmen, mobil uygulama geliştiricisi, satış elemanı, sistem programcısı, sistem uzmanı, veri giriş elemanı, web programcısı, web tasarımcısı, web ve çoklu ortam geliştiricisi, yazılım geliştiricisi, yazılım mühendisi, yazılım uygulama ve destek, veritabanı yöneticisi, ERP proje uzmanı, proje yöneticisi, e-ticaret uzmanı, SEO uzmanı, sosyal medya uzmanı, müşteri temsilcisi.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir